FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Tahran’da Ramazan ayının İlk Cuma Namazı – Fotoğraf Galerisi

Batının İran karşıtı yaptırımlarına işaret eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, bütün sorunlarına rağmen İran halkının yaptırımlara boyun eğimeyeceğini söyledi.

Bugünkü Tahran Cuma namazı Anayasa Koruyucular Konseyi Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti’nin imamlığında kılındı.

Hutbesinde 28 Mordad(19 Ağustos 1953) ihtilaline işaret eden Tahran Cuma Namazı Hatibi Ayetullah Ahmed Cenneti, o tarihten beri İran’a ayak basan ABD’nin İran halkına yönelik pek çok cinayetler işlediğini hatırlattı.

Amerika’nın yeşil ışık yakmasının kandırmaca olduğunu söyleyen Ayetullah Cenneti, bu ülkenin İran’a yönelik gerçekleştirdiği cinayetler ve hainliklerden kalın bir kitap yazlıabileceğini dile getirdi.

Tahran Cuma Namazı Hatibi, Batı ve ABD’nin İran karşıtı yaptırımlarına işaretle, bütün sorunlarına rağmen İran halkı yaptırımlara karşı boyu eğimeyeceğini, bu halk, sağduyusuyla onların yolunu izlemeyeceğinin altını çizdi.

Hutbesinin diğer bölümünde Hizbullah’ın 33 günlük savaşta elde edilen zafer yıldönümüne de işarete eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, bu zaferin İslam devriminin bereketiyle elde edildiğini, aslında yüce Allah bu zaferi İslam dünyasına sunduğunu açıkladı.

Ayetullah Cenneti, Refik Hariri’nin mahkemesine de temas etmekle, Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrullah’ın açıklamasının bu mahkemenin oyu üzerinde soru işareti bıraktığını söyledi.

İran Anayasa Koruyucular Konseyi Sekreteri ayrıca, geçmişe göre daha güçlü olan Hizbullah’ın dünya mustazaflar toplumu için bir direniş olgusuna dönüştüğünü belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.