HaberlerİranOrtadoğu

Tahran’da Uluslararası Silahsızlanma Konferansı düzenlenecek

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, düzenlenecek Uluslararası Silahsızlanma Konferansı’na katılmak için çeşitli ülkelerden olumlu yanıt geldiğinin bilgisini verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, 17 ve 18 Nisan’da Tahran’da “Nükleer Enerjisi Herkes İçin, Nükleer Silah Hiçkimse İçin” adı altında düzenlenecek Uluslararası Silahsızlanma Konferansı hususunda bilgi vererek, bu konferansa çeşitli uluslararası kurum ve kuruluşlar ve sivil toplumlardan davet edildiğini, ülkelerin detayları ise yakın gelecekte kamuoyu bilgisine sunulacağını ifade etti.

Mihmanperest, bu konferansa katılmak için çeşitli ülkelerden olumlu yanıt geldiğinin bilgisini verdi.

Tahran’da düzenlenecek Uluslararası Silahsızlanma Konferans’ın önemini anlatan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Silahsızlanma ile ilgili dünyada pek çok iddia ortaya atılıyor. Ama maalesef bu iddiayı edenler kendileri bile kitle imha silahları ve özellikle nükleer silahları üretmektedirler. “Nükleer Enerjisi Herkes İçin, Nükleer Silah Hiçkimse İçin” adı altında Tahran’da düzenlenecek Uluslararası Silahsızlanma Konferansı gösteriyor ki İran barışçıl nükleer enerjisini kullanmakta azimlidir ve bunun tüm ülkelerin hakkı olduğunu biliyordur”dedi.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili’nin Pekin ziyareti sırasında İran İslam Cumhuriyeti UAEK’nın nükleer yakıt takası ile ilgili önerisini reddettiğine dair haberini de red eden Ramin Mihmanperest, İran Uluısal Güvenlik Yüksek Sekreteri tarafından böyle bir söz kullanılmadığını, ayrıca, düzenlediği basın toplatısında pek çok haber ajansı bulunduğunu ve asılsız haber yanlız tek bir haber ajansı tarafından ortaya atıldığını beyan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.