İran

Tahran’daki Direniş Ülkeleri temsilcileri “Dünya Kudüs Günü”nü kutluyor

Tahran eyaleti İslami Tebligat Koordine Şurası başkanı Seyyid Muhsin Mahmudi, Uluslararası Kudüs Günü arifesinde direniş mihveri ülkelerin temsilcilerinin bugünün onuruna Filistin davasını savunmak için Tahran’da toplanacağını duyurdu.

Seyyid Muhsin Mahmudi, Dünya Kudüs Günü’nün bu hafta Perşembe günü Yemen, Filistin, Lübnan, Irak’tan temsilcilerin katılımıyla Tahran’da bulunan Filistin Meydanı’ndaki İmam Sadık (AS) Camii’nde yapılacağını söyledi.

”Dünya Kudüs Günü, İmam Humeyni’nin değerli bir yadigarıdır ve Kudüs meselesi İslam dünyasının ilk meseledir” diyen Mahmudi, ”Corona virüsünün patlak vermesi nedeniyle Dünya Kudüs Günü yürüyüşü yapılamasa da bu, bu büyük günün kapanması anlamına gelmiyor ve Kudüs Günü’nü kutlamak için mevcut kapasiteleri kullanarak çalışmalar yapılıyor.” dedi.

Ramazan ayının son Cuma günü, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu İmam Humeyni’nin girişimiyle Kudüs Günü olarak adlandırıldı ve bugün bu zamana kadar her yıl başta İran olmak üzere dünyanın değişik yerlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.