HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Tahran’ın Blinken’in İran karşıtı açıklamalarına kesin tepkisi

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Blinken’in tehditkar açıklamalarına yanıt olarak, ABD hükümetinin, İran İslam Cumhuriyeti’nin topraklarına ve çıkarlarına yönelik herhangi bir saldırganlığa veya tecavüze müsamaha göstermediğinin gayet iyi farkında olduğunu ve saldırganlara kararlı ve pişman edici bir şekilde karşılık verdiğini belirtti.

ABD dışişleri bakanı Anthony Blinken Pazar günü ABD başkanı Joe Biden’ın  İran’ın nükleer silah elde etmemeye yönündeki kararına vurgu yaptığını belirterek  tüm seçeneklerin de masada olduğunu öne sürmüştü. Ayrıca Siyonist Rejim İsrail ile düzenlenen tatbikatları da öne sürerek bunun savunma imkanlarını sağladığını iddia etmişti. 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ABD Dışişleri Bakanı ve bu ülkenin Ulusal Güvenlik Konseyi danışmanının tehdit dolu açıklamalarına yanıt olarak, ABD hükümetinin İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik tehdit açıklamalarının yol açtığı hukuki ve uluslararası sorumlulukların farkına varması ve bu tür provokatif açıklamaların siyasi sonuçları hakkında daha fazla düşünmesi gerektiğini belirtti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “İran İslam Cumhuriyeti, nükleer faaliyetlerinin barışçıl doğasını defalarca vurgulayarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın tekrarlanan raporları da bunu ve nükleer silah edinmenin İran İslam Cumhuriyeti’nin ulusal güvenlik doktrininde yeri olmadığını doğruluyor.” dedi. Kenani, “Aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti nükleer alandaki bilimsel, teknik ve teknolojik ilerlemesini durdurmadı ve Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’na üye bir devlet olarak devredilemez haklarına dayalı olarak ülkenin kalkınma ihtiyaçları ne ölçüde olursa olsun, onu takip edecektir.” söyledi.

İran Dış politika sözcüsü, “ABD hükümeti, İran İslam Cumhuriyeti’nin kendi topraklarında ve çıkarlarında herhangi bir saldırganlığa veya tecavüze müsamaha göstermediğinin ve saldırganlara kararlı ve pişmanlıkla karşılık verdiğini gayet iyi bilmektedir.” belirtti. ABD’nin İran halkını desteklediğine dair saçma sapan iddiaya ilişkin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “İkiyüzlülüğü durdurun ve İran halkının siyasi zekasını küçümsemeyin” dedi. Kenani, “Son dönemde yaşanan karışıklıklarda İran halkı bir kez daha gözlemledi ki, ABD hükümeti ve onun diğer bazı Avrupalı müttefikleri, farklı boyutlarda ve ellerinden geldiği kadarıyla, İran’da karışıklıklar çıkararak ve geliştirerek, İran ulusunun güvenliğini İran karşıtı kötü arzularına ve amaçlarına feda etmeye çalıştılar ama geçmişte olduğu gibi okları taşa çarptı ve İran’ın aklı başında insanları onları reddetti.” Son olarak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü,“ ABD hükümeti ve bazı Avrupalı ortaklarının İran’ın iç meseleleri hakkında yalan söylemeye devam etmesinden bir sonuç alamayacağını ancak İran’ın İran karşıtı eylemlerini hesaplayıp takip edeceğini” vurguladı.

Tüm bunlara ilaveten Amerika uzun yıllardır hiçbir kanıt ve belge sunmadan İran’A karşı geniş çaplı yaptırımlar uygulamakta ve buna da İran’ın nükleer silah elde etme çabalarının olduğunu gerekçe göstermektedir. Tüm bu ithamlar ortaya atılırken İran İslam Cumhuriyeti de her daim  nükleer silah üretimi için hiçbir planı programı olmadığını, ona doğru hareket bile etmediğini belirtti. Tüm bu iddialar ortasında  Amerikan istihbari yetkilileri bile  İran’ın farklı yönde faaliyet yaptığını gösteriyor. Bu bağlamda ABD ulusal istihbarat teşkilatı başkanı Avril Heinse Washington’un İran’ın nükleer silaha doğru hareket ettiğine dair kanıtı ve delili olmadığını belirtti. 

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.