HaberlerİranOrtadoğu

Tahtirevançi: Avrupa’nın KOEP ile ilgili fırsatı sonsuz değildir

İran Cumhurbaşkanı Ofisi Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Mecid Tahtirevançi, Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan (KOEP) yasa dışı çıkması ile ilgili Avrupa’nın bu uluslararası anlaşma ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmek için daimi fırsata sahip olmadığını belirtti.

Brüksel’de düzenlenen ‘’Avrupa-İran İşbirliği ve KOEP’in Geleceği’’ isimli toplantıda konuşan Tahtirevançi, İran’ın Ortadoğu bölgesinde istikrarın sağlanması ve devletler arası ilişkilerde kanun hakimiyetinin sağlanması yönündeki çabasına işaretle, Avrupalı ülkeleri KOEP ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmeleri gereğine vurgu yaptı.

İran’ın son 15 yıldaki nükleer konuyla ilgili sorumlu tutumunu dile getiren Tahtirevançi, İran’ın görüşme ve işbirliğine olan inancına işaretle, uluslararası anlaşmaların devamının tüm tarafların taahhütlerini yerine getirmesine bağlı olduğunu ifade etti.

Amerikan yönetiminin KOEP’ten yasa dışı ve sorumsuzca ayrılmasını eleştiren Tahtirevançı, ülkelerin Amerika’nın tehlikeli davranışları karşısındaki suskunluklarının sonuçları hususunda ikazda bulundu.

ABD Başkanı Donald Tramp, 8 Mayıs Salı günü yaptığı açıklamada Washington’un nükleer anlaşmadan çekildiğini bildirmiş ve İran’a yönelik iki aşamada yaptırımların yürürlüğe gireceğini söylemişti.

3. Tahran Güvenlik Konferansının ön oturumu Brüksel’de birçok uluslararası düşünce kuruluşunun katılımıyla düzenlendi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.