ArabistanHaberlerOrtadoğu

Taiz’de bazı Suudi unsurlar etkisiz hale getirildi

Yemen ordusu ve halk güçlerinin Taiz vilayetine bağlı el-Slu ilçesindeki Suudi kiralık unsurlarının toplanma noktalarına yaptıkları top atışları sonucu bazı kiralık unsurlar öldü ve yaralandı.

Yemen Seba Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, bir askeri kaynak; Yemen ordusu ve halk güçlerinin ayrıca Taiz vilayetine bağlı el-Cerra bölgesine yönelik Suudi paralı askerlerin saldırısını defederek bazılarını etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Yemenli keskin nişancılar tarafından da Marib vilayetine bağle Saravah bölgesinde en az 8 Suudi uşak hedef alınarak öldürüldü.

Yemen birlikleri ayrıca Saravah ilçesinin çevresindeki Suudi uşakların mevzilerini top atışıyla hedef aldı.

Bu arada, Yemen Ensarullah Hareketi Siyasi Büro üyelerinden Muhamed Bahiti, yaptığı açıklamada; Aden’de olan bitenlerin, Yemen’in bir parçasını ayrıma komplosu olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki koalisyonun Yemen’e yönelik topyekun saldırısına işaretle, bu girişimin belli hedefler için bir komplo olduğunu, şimdiyse bu hedeflerin Aden’de ortaya çıktığını kaydetti.

Bu arada, Yemenli araştırmacı yazar Yasin Tamimi de Cezire televizyon kanalına yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Yemen’i bölme anlaşması yapıldığını ifade etti.

Suudi Kraliyet Ofisi Danışmanı Enver Eşki de attığı twitte; “Yemen’de çözüm için kuzeyde Mansur Hadi’nin federal liderliğinde; kuzeyde bir liderin başkanlığında bir devlet ve güneyde Aidrus Zubeydi başkanlığında bir devletin kurulmasıdır. Ben kuzey devleti başkanlığı için Ahmet Ali Salih’i öneriyorum.” diye yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.