AsyaHaberler

Taliban, Gazne’de bir hapishaneye baskın yaparak mensuplarından 350 kadar tutukluyu serbest bıraktı

Afganistan’ın Gazne kentinde Taliban’ın bir hapishaneye baskın düzenleyerek 352 mahkumun, hapishaneden kaçmasını sağladığı bildirildi.

Gazne Vali Yardımcısı Muhammed Ali Ahmedi, düzenlediği basın toplantısında, polis üniforması giyen Taliban mensuplarının bomba yüklü aracı hapishanenin giriş kapısında infilak ettirerek içeri girdiğini, Taliban üyesi olan 352 kişiyi serbest bıraktığını söyledi.

Muhammed Ali Ahemedi, hapishaneye saldırı sırasında 4 Afgan polisinin hayatını kaybettiğini, 7 polis ile 4 tutuklunun da yaralandığını belirtti.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit ise yaptığı açıklamada, Gazne’deki hapishane baskınını üstlenerek 400 Taliban üyesinin serbest kaldığını duyurdu.

Mücahit ayrıca, baskın sırasında en az 40 Afgan polisi ile hapishane güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü, baskında çok sayıda üst düzey Taliban üyesinin de serbest kaldığını iddia etti.

Afgan yetkililer, Taliban üyelerinin hapisten kaçmasının ardından hapishanede adli suçlardan hükümlü 80 mahkumun kaldığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.