AsyaHaberler

Taliban içindeki ihtilaftan IŞİD’ın yararlanma ihtimali endişe vericidir

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı, başta IŞİD olmak üzere, çeşitli isimlerle güvensizlik oluşturan bileşenlerin türemesi, Afganistan Taliban’ı içinde ayrışmalar ve IŞİD’in muhtemelen bu olayı suisitmal etmesinin büyük kaygı ve endişelere sebep olduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün “İstanbul süreci-Asya Kalbi” 5. dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Afganistan’ın terörist grupların cirit attığı ülkeye dönüşmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Zarif, bazı ülkelerin kendi kısa vadeli çıkarları doğrultusunda radikalizm ve terörizmi bir yatırım olarak görmesinin esef verici olduğunu belirterek, onların aslında bu çokca denenmiş olan olaydan gerçekten gafil olduklarını ifade etti.

Günümüzde radikalizm, terörizm ve uyuşturucunun Afganistan, bölge ve dünyanın başlıca sorunları ve tehdit unsurları olduğunu ifade eden Zarif, maalesef söz konusu grupların Afganistan’daki etki alanlarını daha da genişletmekte olduğunu belirtti.

Dışişleri bakanı, İran İslam Cumhuriyetinin her zaman ve zor dönemlerde Afganistan halkı ve hükümetinin yanında olduğunu, onların mevcut hassas şartlarda ulusal vahdet hükümeti ile siyasi hayatlarında yeni sayfa açtıkları bir dönemde bu tutuma devam edileceğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Pakistan’a iki günlük ziyareti ardından dün akşam İslamabat’tan ayrılarak yurda geri döndü.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.