AsyaHaberler

Taliban Teröristlerinin Hamisi ABD’den İran İslam Cumhuriyetine Yönelik Karalama Kampanyası Sürüyor

Taliban örgütü, İran’ın Afganistan’da terörist faaliyetleri için Taliban örgütüne silah gönderdiği yönündeki Amerika’nın iddialarını kandırma amaçlı niteleyerek reddetti.

İRNA’nın haberine göre, Taliban sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Amerika’nın bu iddiasının kabul edilemez olduğunu zira bu zamana kadar İran’dan hiç bir silah almadıklarını söyledi.

Taliban sözcüsü “Qari Muhammed Yusuf Ahmedi”, Taliban’ın silahının büyük bölümünü Afganistan ordusundan ganimet olarak ele geçirdiğini söyledi.

Taliban sözcüsü, ABD’nin İran’ın Taliban’a silah verdiği yönündeki iddiasının ABD kamuoyu ve uluslararası toplumu kandırma amaçlı olduğunu zira Amerika’nın Afganistan savaşında ağır yenilgi aldığını ve şimdi bu gibi yalan iddialarla olayı örtbas etmeye çalıştığını söyledi.

Qari Muhammed, Amerikan yönetiminden Afganistan’daki yenilgisini kabul etmesini, Afganistan’da ABD askerlerinin varlığıyla ilgili yalan haberlerden kaçınmasını isterken Taliban’ın ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Amerikan dışişleri bakanlığında ‘İran Eylem Grubu’ başkanı Brian Hook, cuma günü yaptığı açıklamada, İran’ın Afganistan’da Taliban grubuna silah gönderdiğini iddia etmişti.

İran’ın Kabil büyükelçiliği de bu iddianın hemen ardından yayınladığı bildiride, ABD’li yetkilinin bu iddiasının, İran-Afganistan arasında dostça ilişkileri bozma hedefi taşıdığını bildirerek reddetmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.