AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Taliban’ın Afganistan anayasasını değiştirme programı

Taliban liderlik konseyi üyesi Celaleddin Şinvari yaptığı açıklamada söz konusu grubun eski ve yeni siyasi düzeninin birbirinden çok farklı olduğunu ve yeni siyasi dönemin eski ile kıyaslanamayacağını söyledi.

Taliban liderlik konseyi üyelerinden Celaleddin Şinvari İranpress muhabirine yaptığı açıklamada, Afganistan anayasasının temelinin Kur’an-ı Kerim, sünnet, icma ve kıyas olduğunu belirterek anayasa maddelerinden bazılarının değişmesinin sadece Taliban grubunun değil, diğer tüm siyasi Afgan grupların isteği olduğunu ifade etti.
Şinvari yeni Afganistan anayasasında kadınların konumu ile ilgili muhabirin sorusuna karşılık olarak, Taliban grubunun defalarca vurguladığı gibi bu ülkenin tüm halkının haklarını temin edeceğini ve yeni Taliban hükümetinin Afganistan’da kadınlardan çok fazla şey beklemediğini ve kadınların sadece toplumda, işyerinde ve diğer mekanlarda İslami tesettüre uymaları gerektiğini söyledi.
Taliban liderlik konseyi üyesi Celaleddin Şinvari ayrıca bu grubun komşu ülkeler ve özellikle Pakistan ve İran ile ilişkileri hakkında da Taliban’ın İran ve Çin ve Rusya ayrıca Pakistan ile iyi ilişkiler istediğini sözlerine ekledi.
Taliban liderlik konseyi üyesi Şinvari’nin sözleri, bu grubun yeni hükümet sisteminde anayasayı kendi isteklerine göre değiştirmek istediğini ve bu yönde çalıştığını gösteriyor. Tabi Şinvari Afganistan anayasasının değişmesinin diğer  tüm siyasi grupların isteği olduğunu belirtti ve bu değişikliklerin sırf Taliban tarafından izlenmediğini vurguladı.
Anayasanın değişmesi, Taliban’ın eski Afganistan hükümeti ile yaptığı barış müzakereleri sürecindeki taleplerinden biriydi fakat bu istek eski hükümet tarafından kabul edilmedi. Fakat en sonda bu grup 15 Ağustos tarihinde başkent Kâbil’i ele geçirmek ve Muhammed Eşref Gani hükümetini devirmekle ülkenin idaresini ele almayı başardı. 
Taliban liderlik konseyi üyesi Şinvari, bu grubun anayasanın hangi maddelerini çıkarmak, değiştirmek veya eklemek istediğini belirtmese de Taliban’ın eski tutumları dikkate alınırsa, Afganistan’ı yöneten başkanlık siyasi sisteminin türü, seçimler ve cumhuriyetçilik ilkesinin çıkarılması, buna karşı İslami Emirlik siyasi sisteminin anayasaya eklenmesi bekleniyor.
Afganistan’da kadın haklarının riayet edilmesi ile ilgili Celaleddin Şinvari sözlerinin bir diğer bölümü ise, ülkenin kadın topluluğu arasında Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından yaşanan yaygın endişelerden kaynaklanıyor. Eski Taliban yönetiminde Afganistan’da kadınlar, okullarda ve üniversitelerde eğitim görmek ayrıca sanatsal, kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunmak için büyük ve geniş çaplı kısıtlamalarla karşı karşıya bulunuyorlardı.
Taliban’ın 20 yılın ardından Afganistan’da tekrar iktidar olduğu bir ortamda bu ülkede kadınların tekrar sıkı ve geniş çaplı kısıtlamalara maruz kalacakları endişeleri yoğun şekilde devam ediyor.
Şinvari’nin sözleri Taliban’ın Afganistan’da kadınlar konusu gibi bazı meselelerdeki görüşlerinin değiştiğini ve eski kısıtlamaların söz konusu olmadığı, kadınların İslami tesettür ile toplumun çeşitli alanlarında aktif olarak çalışabileceklerini gösteriyor.
Bu arda Afganistan’ın diğer ülkeler, bu cümleden komşular ve bölgenin diğer ülkeleri ile ilişkileri ise Taliban liderlik konseyi üyesi Şinvari’nin değindiği bir başka konudur. Celaleddin Şinvari’nin açıklamalarına göre İran, Çin, Rusya ve Pakistan ile iyi komşuluk ilişkileri, yeni Taliban hükümetinin gündeminde olacaktır.
Görünüşe göre Taliban’ın, anayasayı değiştirmek gibi yeni görüşlerinin, Afganistan’ın yeni siyasi tarihinde gerçekleşmesi ise büyük sorunlar ve olaylarla birlikte yaşanacaktır. /

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.