BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Tamamen İran yapımı uydu taşıyıcısı Simurg füzesi

İran yapımı yeni ve çok aşamalı uydu taşıyıcı Simurg, yeni kuşak sıvı yakıtlı motorları kullanarak, 60 kilo ağırlığında bir uyduyu 500 kilometrelik yörüngeye oturtmak üzere gerekli enerjiyi temin edebiliyor.

Tamamen İran yapımı olan yeni ve çok aşamalı uydu taşıyıcı Simurg, yeni kuşak sıvı yakıtlı motorları kullanma vesilesiyle, 60 kilo ağırlığında bir uyduyu 500 kilometrelik yörüngeye oturtmak üzere gerekli enerjiyi temin edebiliyor.

Simorg, söz konusu motorları sayesinde, 500 kilometrelik yörüngeye uydu yerleştirebilmek için saniyede 7 bin 500 metrelik bir hız kazanabiliyor.

Simorg’un motoru, 32 tonluk 4 motorum karışımından oluşuyor. Bu 4 motorun klaster olmalarıyla oluşan trast, 128 tona ulaşıyor.

Bu uydu taşıyıcıyı faaliyete geçirmenin ilk aşamasında 128 tonluk bir motor ve ayrıca 15 tonluk bir kontrol motoru kullanılıyor. Buna göre oluşan trast genelde 143 tona ulaşıyor.

Bu motor gelecekte kullanılacak taşıma gücü daha fazla olan uydu taşıyıcılarında 700 kilo ağırlığına sahip uyduları 1000 kilometrelik yörüngelere oturtabilecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (38) içerik yüklenmiştir.