EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 3 Şubat 1979

İmam Humeyni, yurttan kaçan Pehlevi Şahı’nın son Başbakanı Bahtiyar hükümetini “yasa dışı” diye ilan ederken Bahtiyar’a hitaben “Beni, halkı cihada çağırmak zorunda bırakacak bir şey yapmayın” diye uyarıda bulundu.

İmam Humeyni-ks- Refah okulunda muhabirlere verdiği demeçte, “geçici hükümet”in İnkılâp Konseyi tarafından belirleneceğini ve belirlenen bu geçici hükümetin de, yeni anayasa için referandum zeminini hazırlamakla yükümlü olduğunu bildirdi.

İmam Humeyni-ks-, yurttan kaçan Pehlevi Şah rejiminin artık devrilme aşamasına gelen ve son nefeslerini vermekte olan bir iktidarı ayakta tutmaya çalışan Bahtiyar’a seslenerek, “Beni halkı cihada çağırmak zorunda bırakacak bir girişimde bulunma” diye uyardı.

Bugün aynı zamanda İnkılâp Konseyi üyelerinin düzenledikleri ve İmam Humeyni’nin-ks- de bulunduğu toplantıda yapılan oylama sonucu, mühendis Mehdi Bazergan, geçici hükümetin Başbakanı olarak seçildi.

İmam Humeyni’yi-ks- ziyaret etmek isteyenlerin hücumu dolaysıyla Refah okulunda her gün büyük izdihamlar yaşanıyor. Associated Press haber ajansı bu gün ziyarete gelenlerin sayısını 4 buçuk milyon olarak bildirdi.

Kaçak Pehlevi Şahı’nın son Başbakanı Bahtiyar da verdiği bir demeçte, İmam Humeyni’nin(ks) Kum kentinde Vatikan’da olduğu gibi bir dini hükümet kurabileceğini söyledi.

Bugün ayrıca, askeri hapishanelerdeki mahkûmlardan 350 kişinin serbest bırakılmaları kararı imzalandı.

Halkın yürüyüşleri bazı kentlerde, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaşmadan düzenleniyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, İmam Humeyni’ye-ks- bir kutlama mesajı yolladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.