EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Adım Adım İnkîlaba: 4 Şubat 1979

Hava Kuvvetleri,İmam’a bağlılığını ilan ederken, Şah rejiminin son başbakanı Bahtiyar, İslam cumhuriyeti kavramının kendisi için meçhul olduğunu ve İmam’ın geçici bir hükümet kurmasına izin vermeyeceğini belirtti.

İran’da, İmam Humeyni -ks- liderliğinde başlayan İslam İnkılabının adım adım zafere yaklaştığı bugüne tekabül eden 4 Şubat 1979’da, İran hava kuvvetlerine bağlı askerler Behbahan üssünde imam Humeyni’yi desteklediklerini gösteren büyük bir yürüyüş yaptı. Halkın coşkuyla destek verdiği yürüyüşte “ABD uşağı Şaha ölüm!” , “Kanımız İmam Humeyni’ye feda!” , “Bize ancak İslam hükmeder!” sloganları atıldı.

Amerika’nın İran’a yolladığı özel temsilcisi, İranlı yetkililerle ard arda görüştükten sonra Amerika’ya geri döndü.

Amerika yönetimi İran’da Beyazsaray’a bağlı saltanat düzeninin yıkılmak üzere olduğunu görünce başta bir kaç Awacs radar uçakları olmak üzere İran’a gelişmiş silah satışını durdurdu.( Aradan 30 yıllık bir süre geçmesine rağmen, ABD, o yıllarda parası peşin olarak ödenmiş olan bu silahları hala İran’a teslim etmediği gibi, aldığı parayı da iade etmiş değil!)

Tahran belediye başkanı imam Humeyni’nin huzuruna çıkarak görevinden istifa etti. İmam belediye başkanını yeniden bu göreve atadı. Bu arada Milli Şura meclisinden istifa eden bazı milletvekilleri imam Humeyni ile görüştü.

İnkılap konseyinin son oturumunda Mehdi Bazergan’ın geçici hükümetin başbakanı olarak seçilmesinin ardından Bazergan, kendisinin demokrasiye ve başkaları ile istişare ilkesine inandığını ve radikalizm ve aceleci davranmaya karşı olduğunu ve ancak bu şartlarda başbakanlık görevini kabul edeceğini belirttiğini, ancak konseyde olumlu olumsuz hiç bir tepki almadığını kaydetti. (Bazergan da, ABD ile anlaşmaya çalıştığı ve İran inkılabını laik bir demokrasiye dönüştürmeye çalıştığı için kısa bir süre sonra tasfiye edilecektir)

Şah rejimini son gayri meşru başbakanı Şahpur Bahtiyar, İmam Humeyni ile müzakere kapılarının hala açık olduğunu, İslam cumhuriyeti kavramının kendisi için meçhul olduğunu ve geçici hükümetin kurulmasına izin vermeyeceklerini açıklayarak inkılabın muazzam seline direnmeye çalıştı (Ama Bahtiyar da kısa bir süre sonra Fransa’ya, efendilerinin yanına kaçacaktır)

Amerika ve İngiltere dışişleri bakanları İran durumunu görüştü. Bağdat yönetimi de Suudi Arabistan’a gönderdiği bir heyet çerçevesinde İran ve bölgenin durumunu ele aldı. ( Yıllar sonra ifşa edilen belgelerde, Saddam’ın İran’daki İslami devlet düzenini yıkmak amacıyla İran’a saldırma konusunda Suudilerle anlaştığı ve 8 yıl sürecek olan ABD direktifli uzun savaşın masraflarının önemli bir kısmını Suudi Arabistan Krallığının karşıladığı ortaya çıkacaktı)

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.