HaberlerIrakOrtadoğu

Tarık el-Haşimi, seçim kanununu veto etti

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcılarından Tarık El-Haşimi’nin ülkenin seçim kanununun bazı maddelerine karşı çıkması üzerine, bu kanun Irak Cumhurbaşkanlığı Konseyi tarafından da onaylanmadı.

Irak Cumhurbaşkanının iki Yardımcısından biri olan Tarık El-Haşimi, dün bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, geçen hafta bu ülkenin Parlamentosunda onaylanan seçim kanununun bazı maddelerine karşı olduğunu bildirdi.

El-Haşimi bu toplantıda “benim bu kanunda düzeltme yapılması için önerdiğim hususlar, 3 temel mihverden oluşuyor. Birincisi, alternatif kürsülerin yüzde 50 oranından yüzde 55’e çıkartılmasıyla ilgili. İkincisi, alternatif kürsülerde onların paylarını arttırma şeklinde olmak üzere bazı sosyal düzenlemeler yapılması gerektiği hakkında. Üçüncüsü de, ülkede çok partili sistemin güçlendirilmesi yolunda küçük seçim listelerinde bir takım düzeltmeler yapılmasıyla ilgili” şeklinde konuştu.

Irak Cumhurbaşkanı Yadımcısı El-Haşimi daha sonra, şahsen kendisinin bu seçim kanununun 5-6 noktasına karşı olduğunun altını çizerken ayrıca “Bu kanunda sadece ıraklı iç göçmenler dikkate alınmış. Tek bir madd dışında, yurt dışındaki Iraklı göçmenlerin payı hiç düşünülmemiş” diye vurguladı.

Irak seçim kanununun onaylanması, ülkenin Cumhurbaşkanlığı Konseyi tarafından kabul görmesini gerektiriyor. Buna göre, bu kanunun onaylanabilmesi için onun Cumhurbaşkanı Celal Talabani’dan başka, iki Yardımcısı Tarık El-Haşimi ile Adil Abdülmehdi tarafından da teyit edilmesi gerekiyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.