AsyaHaberler

Tataristan: İran ile ilişkilerimiz gelişmeli

Tataristan cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev, İran’ın, Moskova’daki büyükelçisi, Mahmud Rıza Sacidi ile görüştü.

Rusya’ya bağlı özerk cumhuriyet olan Tataristan cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev, İran İslam cumhuriyetinin, muhtelif sahalarda önemli başarılar elde ettiğini, uluslar arası alanda İran’ı göz ardı etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Tataristan cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev, İran halkının zengin kültür ve mirasın koruyucusu olduğunu hatırlatarak, “bizim, İran’la var olan ortak kültürlerimiz, Rusya ile İran ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Ve bunu biz sıcak karşılamaktayız” diye konuştu.

Tataristan cumhurbaşkanı açıklamasında, İran’la, zevke göre tavır içerisinde olunamayacağını hatırlatarak, İran’da zengin doğal zenginlikler, enerji kaynakları bulunmaktadır. Bu zenginlikler, İran’ın gelecek ekonomisini geliştirecek düzeydedir dedi.

İran ve Tataristan kültürel ve siyasi şahsiyetleri, akademisyenlerin karşılıklı diyalog ve temaslarının olması gerektiğini belirten Tataristan cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev iki ülke arasında kültürel ilişkilerin geliştirilmesi çok anlamlı ve değerli etkiler bırakacaktır diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.