AsyaHaberler

Tayland hükümetinin pirinç fiyatlarında oynama yapması çiftçileri kızdırdı

Tayland hükümetinin pirinç fiyatlarında oynama yapması çiftçileri kızdırdı. Bangkok’ta toplanan çiftçiler hükümete bir hafta süre verdi

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta toplanan çiftçiler hükümetin pirinç için ton başına 480 dolar olarak belirlediği fiyatı 380 dolara çekmesini protesto etti.

Ülkenin dört bir yanından yaklaşık 500 çiftçi hükümet konağı önünde miting düzenledi. Çiftçi temsilcileri hükümetin sezon başında belirlediği fiyatı aşağıya çekmesinin yaklaşık 200 bin çiftçiyi olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Tayland Pirinç Çiftçileri Derneği başkanı Wichean Puanglamchiak devletin ton başına verdiği 380 doların çiftçinin maliyetini karşılamadığını belirtti. Dernek başkanı taleplerini özetleyen bir mektubu Ticaret Bakanı Boonsong Teriyapirom’a verildiğini, kendisinin de başbakana ulaştıracağını söyledi. Çiftçiler olarak mektuba cevabin en gec bir hafta icerisinde verilmesini istediklerini belirten Puanglamchiak, cevabin olumlu olmaması halinde haklarini aramak icin degisik yollara basvuracaklarini bildirdi.

Hükümet sene başında ekonomik planların hayata geçirilmesi konusunda uzmanlardan olumlu not almıştı. Ancak uzmanlar, devletin pirinç alımlarında bu yıl sübvansiyonları yüksek tutmasının bütçeye 136 milyar bahtlik (yaklaşık 4.3 milyar dolar) yük getireceği uyarısında bulunuyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.