AsyaHaberler

Tayland’da Hükümet Karşıtı Yürüyüşler Giderek Büyüyor

Tayland’da Başbakan Yingluck Şinavatra’yı iktidardan uzaklaştırmak isteyen yönetim karşıtlarının, başkent Bangkok’ta düzenlediği gösteriler 4. gününe girdi.

Tüm bakanlıkları ele geçireceklerini ilan eden göstericilerin lideri Suthep Thaugsuban, pazartesi günü işgal edilen ve kapatılan Maliye Bakanlığının dışına 5 binden fazla kişiyi topladı.

Gösterileri yönetmek için milletvekilliğinden istifa eden Suthep Thaugsuban için polis tutuklama emri çıkartırken, Suthep, hareketin temel hedefinin, hükümetin yerine seçimle belirlenmemiş bir konseyin getirilmesi olduğunu söyledi.

Suthep, “Memurların, (eski başbakan) Thaksin rejimine hizmet etmesini engellemek için her bakanlığın işgal edilmesi” çağrısında bulunarak, şu anda muhalif demokratların kaybedeceğine kesin gözüyle bakılan yeni seçimler yapılması önerisini reddetti.

Ülkenin parlamenter sisteminde değişiklik yapılması çağrısı yapan Suthep, “Halkın konseyinin iyi bir adamı başbakan, iyi insanları bakanlar yapmasına olanak sağlayalım. Rüya takım yapalım, hayallerinizin gerçekleştirelim ve halkın hükümetinin kabinesini oluşturalım” dedi.

Göstericilerin dün kuşattığı İçişleri Bakanlığının, çalışanların binadan çıkması yönünde baskı oluşturmak için elektriği ve suyunun kesildiği bildirildi. Ulaştırma, tarım ve turizm bakanlıkları da göstericilerin önlerinde toplanması nedeniyle kapatıldı.

Thaksin Şinavatra karşıtı hareket, Bangkok ve güneyde çok güçlüyken, eski başbakanın ülkenin diğer kesimlerinde yaşayan destekçilerinin ayaklanması halinde şiddet olaylarının yaşanabileceğinden endişe ediliyor.

Ülkede yaşanan olaylar geniş anlamda, Taylandlı elit ve eğitimli orta sınıfın, kırsal kesimde güçlü olan ve kız kardeşinin liderliğindeki hükümeti yönetmekle suçlanan Thaksin Şinavatra’nın destekçileri arasındaki güç mücadelesi olarak görülüyor.

Suthep Thaugsuban, bir önceki Demokrat Parti yönetiminde başbakan yardımcılığı yapmıştı.

Göstericilerin hükümet binalarını ele geçirmesi ABD ve AB tarafından eleştirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.