AsyaHaberler

Tayland’dan Müslümanları ikna kampları

Tayland ordusunun, Müslümanların çoğunlukta olduğu Malezya sınırındaki güney bölgesinde kurulan kamplarda, katılımın zorunlu olduğu ‘yeniden eğitim’ kursları vereceği belirtildi.

The Nation gazetesinin haberine göre, Tayland Genelkurmay Başkanı Theerachai Nakwanich ülke çapında ve özellikle de sınır bölgeleri Yala ve Patani’deki kamplarda “yeniden eğitim” kursları verileceğini açıkladı.

“Yedi günlük yoğun kurs taslağı tamamlandı” diyen Nakwanich, eğitimlere katılımın zorunlu olacağını ifade etti.

İkna kamplarında zorla tutulan bölge halkı ise eğitimlerde sürekli olarak işkenceye maruz kaldıklarını açıkladı. Verilen sözde eğitimin ardından serbest bırakılan insanların beyanlarına, Çapraz Kültür Vakfı isimli sivil toplum kuruluşunun raporunda yer verildi.

Askeri yönetim ise eğitim alıp 7 gün boyunca ikna etmeye çalıştıkları insanların, kamptan çıktıktan sonra eski fikirlerine geri dönmelerinden şikayetçi. Daha önce de benzer uygulamalara imza atan 70 yaşındaki Savunma Bakanı Prawit Wongsuwan, “Eğitime katılanlar serbest bırakıldıktan sonra halen fikirlerini beyan ediyor.” ifadesini kullandı.

Tayland Başbakanı Prayuth Çan-oça ise hafta başında, daha önce bir aya kadar uzatılabilmesi öngörülen yeniden eğitim programlarının 7 günle sınırlı tutulacağını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.