AsyaHaberlerUzakdoğu

Tayvan, Çin’e karşı savunma yatırımı yapıyor

Tayvan, Çin’in ‘gergin kasları’ için gelişmiş silah yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

Tayvan hükümeti, uzun vadeli yatırım planını devreye sokarak gelişmiş silah sistemleri edinmeyi planlıyor.

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, olası bir Çin saldırısına karşı, daha güçlü ve daha caydırıcı silahlara sahip olmak adına böylesi bir kararlılık gösterilerek, Çin’in “gergin kaslarına” karşı harekete geçileceği bildirildi.

Doğrudan bilgi sahibi olan iki yetkilinin Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in liderlik ettiği sol eğilimli Demokratik Terakkiperver Partisi, 2025’e kadarki harcama planlarının detayları üzerinde çalışıyor.

Tsai Ing-wen ve ekibi düzenli olarak üst düzey askeri yetkililerle buluşarak eğitimsel ve teçhizatlanma konularındaki yeni yatırımlar konusunda baskı yapıyor.

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre, acil öncelik olarak yeni füzeler, dronelar, elektronik savaş sistemleri savaş uçakları ve balistik füze savunma sistemleri sıralanmış bulunuyor.

Sekiz adet denizaltı inşası gibi bazı silahların ülke içerisinde üretilmesinin planlanmasına karşın, yetkililer, gelişmiş silah kabiliyetleri arayışının Tayvan’ı ABD ile taze anlaşmalara yönlendirebileceğini belirtti.

Bu arayışın ise Pekin ve Washington yönetimlerinin arasının daha da açılmasına sebep olacağı ifade ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.