HaberlerİranOrtadoğu

Tayyib Niya: Bazı ülkelerde siyasi ortamın istikrarsızlığı ciddi sorunlara neden oldu

İran maliye ve ekonomi bakanı, bazı ülkelerde siyasi ortamın istikrarsızlığı, terörist gruplara destek, iktisadi kalkınmanın yokluğu, eşitsizlik ve ırkçılık gibi faktörlerin, bölgede ciddi sorunlara neden olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Ali Tayyib Niya, Tayland’ın başkenti Bankok’ta düzenlenen Asya ve Pasifik Okyanusu Mali Kalkınmayı Temini 4. Oturumunda (ESCAP) yaptığı konuşmada, bu oturumu, hükümetin mali ve iktisadi yetkililerinin, uluslararası ve özel sektör yetkililerinin, bölgenin şimdiki sorunlarının çözümüyle ilgili olarak görüş alış verişinde bulunmaları için iyi bir fırsat olarak niteledi.

Tayyib Niya, mali ve para gücü havzasında tecrübelerin paylaşılmasının doğru yönlendirme ve mali kuruluşlarda ülkelerin güven temelinde katılım kaynaklarının iyileştirilmesi, oturuma katılan katılımcıların mali kalkınma için atacağı zaruri adımlar olduğunu söyledi.

İran maliye ve ekonomi bakanı, BM’nin Asya ve Pasifik Okyanusu bölgesi için iktisadi ve içtimai komisyonun, bölge ekonomisinin kalkınması için daha etkili rol oynaması gerektiğini söyledi.

BM bölge komisyonlarından biri olan ESCAP, bölge ülkeleri arasında iktisadi ve içtimai konularda uzlaşı ve işbirliği alanlarının oluşturulması yönünde bir komisyon olup, bu ülkelerin ortak kararıyla kurulmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (17) içerik yüklenmiştir.