HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

Tebriz Ticaret Odası Başkanı: Türkiyeli işadamlarıyla ortak yatırım yapılmasını destekliyoruz

Tebriz Ticaret Odası Başkanı, Türkiyeli işadamlarıyla büyük çaplı yatırım yapılması için ortak faaliyet etmeye hazır olduklarını bildirdi.

İran’ın Doğu Azerbaycan eyaleti merkezi Tebriz’in Ticaret Odası Başkanı Samet Hasanzade, Konya ekonomik heyeti ile yaptığı görüşmede Türkiyeli yatırımcı ve işadamları ile ortak yatırım yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Ortak yatırımın madencilik, demir çelik, otomotiv, otelcilik ve marketler zinciri alanlarında Tebriz’in Türkiye ile büyük çaplı işbirliği yapabileceğini kaydeden Hasanzade, “Türkiye yaptırımların bize karşı uygulandığı dönemde yanımızda olmuş ve özellikle tedavi ve ilaç konusunda bizimle unutulmayacak işbirliği yapmıştır” diye açıkladı.

İran’ın Nükleer Müzakereler’de başarılı bir diploması sergilediğini ifade eden Hasanzade, bu müzakerelerle İran’ın dünya ile yapıcı bir ilişki kurmak istediğini ve özel kabiliyetlerinden dolayı Tebriz gibi kentlerin Türkiye’nin avantajlarından yararlanarak ikili ilişkileri pekiştirebileceğinin altını çizdi.

Hasanzade, “Türkiye’deki fabrika sahipleri Tebriz’deki ucuz üretimden dolayı bazı fabrikalarını Tebriz’e taşıyarak masraflarını düşürebilir ve iki ülkenin ihracatına katkı sağlayabiliriz” diye konuştu.

Nükleer Anlaşma’dan sonra dünyanın dört bir yanından yatırım yapmak için işadamlarının İran’a akın ettiğine işaret eden Hasanzade, “Otomotiv, traktör parçaları ve diğer ticari ve sanayi konularında komşularımızla öncelik taşıdıkları için işbirliği yapmayı hedefliyoruz” diye vurguladı.

Tebriz’in Dünya Elle Dokunan Halı Başkenti olarak seçildiğini de söyleyen Hasanzade, bu şehrin İran’ın en büyük üniversitelerine sahip olduğu için öğrenci çekmeye gereken potansiyelinin olduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.