HaberlerİranOrtadoğu

Tebriz Üniversitesi ile 2 İtalyan üniversitesi işbirliği yapacak

Tebriz Üniversitesi ile Basilicata ve Bari Aldo Moro adlı iki İtalyan üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İran’ın Tebriz Üniversitesi ile iki İtalyan üniversitesi Basilicata ve Bari Aldo Moro arasında imzalanan işbirliği protokolü sırasında konuşan Tebriz Üniversitesi Rektörü Muhammed Rıza Purmuhammedi, “Bu işbirliği protokolü eğitim, araştırma ve teknoloji alanında ve 14 madde çerçevesinde imzalandı” dedi.

Purmuhammedi, protokolde öğretim görevlisi, araştırmacı ve uzmanların değişimi, hoca ve bilim adamlarının konferans ve toplantılara katılmalarını teşvik, ortak bilimsel ve teknolojik fuarların düzenlenmesi ve ortak projelerin hayata geçirilmesi gibi alanlarda işbirliği yapılmasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Tebriz ve Basilicata ile Bari Aldo Moro üniversiteleri arasında imzalanan söz konusu işbirliği protokolü çerçevesinde, bilgi, kitap, bilim dergisi, araştırma çalışmaları, tez, mikrofilm ve yazılımların da değiş tokuş edileceğini vurgulayan Purmuhammedi, öğrenci değişimi ve spor yarışmalarına öğrencilerin katılması gibi etkinlikler de yer alacağını söyledi.

Tebriz Üniversitesi Rektörü Purmuhammedi ayrıca iki ülkenin dillerinin karşı ülkede öğretilmesi konusunda anlaştıklarını belirterek, “Tebriz Üniversitesi, Basilicata ve Bari Aldo Moro üniversiteleri öğrencilerine Farsça kursları koymaya hazırdır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (5) içerik yüklenmiştir.