HaberlerİranOrtadoğu

Tebriz-Van Tren seferi 18 Haziran’da başlıyor

İran’ın Batı Azerbaycan eyaleti demiryolu müdürü Şapur Erselani, Türkiye-İran arasındaki tren ile yolcu taşımacılığın en kısa zamanda yeniden başlayacağını söyledi.

Erselani konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yapılan programa göre haftada bir defa trenin gece Tebriz’den hareket edeceğini ve Van’a gideceğini ve ertesi günü trenin öğleden sonra Van’dan Tebriz’e döneceğini söyledi.

İranlı yetkili, sözkonusu trenin 250 yolcu kapasitesi olacağını gerekirse bu kapasitenin arttırılacağını söyledi. Erselani, İran demiryolları siyasetinin turistleri İran’a çekmek olduğunu ve Tebriz-Van tren seferlerinin de bu doğrultuda başlatılacağını söyledi.

Bu arada Türkiye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, Türkiye-İran arasındaki tren ile yolcu taşımacılığının Ramazan Bayramı’ndan sonra 18 Haziran’da başlayacağını bildirdi. Ahmet Arslan, Kars Tren Garı’ndaki Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması “Tam o an” başlıklı serginin açılışını yaptı.

Bakan Arslan, Türkiye-İran arasında yolcu taşımacılığının bayramdan sonra başlayacağı müjdesini de vererek, şu bilgileri paylaştı:

“İllerimiz için önemli olan Malatya-Elazığ Ekspresi inşallah bugün itibarıyla hizmete girmiş olacak. İran ile Türkiye arasında yük taşımacılığı vardı ancak yolcu taşımacılığı yoktu. Yaklaşık 3 yıldır ara verdiğimiz Tebriz-Van arasındaki tren ile yolcu taşımacılığına Ramazan Bayramı’ndan sonraki ilk gün olan 18 Haziran’da başlıyoruz. İlk trenimiz Tebriz’den 18 Haziran’da yola çıkıp Van’a gelecek ve ertesi gün Van’dan Tebriz’e gidecek. Bu, ülkemiz, bölgemiz için önemli.”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.