FilistinHaberlerOrtadoğu

Tehcir kararı düşmanla görüşmenin sonucudur

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Usame Hamdan, terör devletinin binlerce Filistinli vatandaşı Batı Yaka’dan tehcir etme kararının ağır sonuçları konusunda uyararak, böyle bir kararın düşmanla yapılan barış görüşmelerinin sonucu olduğunu belirtti.

Hamdan Ürdün’de çıkan Es-Sebil gazetesinin kendisiyle yaptığı ve dünkü (13 Nisan Salı) sayısında yayınladığı röportajda şöyle dedi: “Terör devletinin kendisiyle görüşen, taleplerine itirazsız cevap veren ve her istediğini yerine getiren birilerini bulunca tüm bunları yapması doğaldır. Bu Filistin halkı için bir felakettir. Bu karar Batı Yaka ve Kudüs’te ikamet eden Filistinlilerin çoğunun transfer edilmesine yol açacaktır.”

Hamdan Arap ülkeleriyle Ramallah yönetiminden terör devletinin bu tutumuna karşı ciddi bir tavır sergilemelerini, görüşmelerin başarısız olduğunu ilan etmelerini, barış görüşmeleri seçeneğini bir kenara bırakmalarını, Filistin halkının hakkını ancak direnişin geri getirebileceğini kabul edip savunmalarını istedi.

Filistin içi barışa da değinen Hamdan şöyle dedi: “Filistin iç barışı Hamas’ın öncelikli meseleleri arasındadır. Ancak bu konuda durgunluk var ve yeni bir şey de yok. Hamas bu konuda bir anlaşmaya varılmasında hâlâ Arapların rol alabileceğine inanıyor. Arap ülkeleri zirvede yoğun çaba harcadıysa da bu çabalar Amerika vetosuyla Ortadoğu Dörtlüsü’nün öne sürdüğü şartlara çarptı.”

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.