FilistinHaberlerOrtadoğu

Tehcir kararı etnik temizliktir

Filistin Ulusal Girişimi Genel Sekreteri milletvekili Dr. Mustafa El-Bergusi, Siyonist işgal ordusunun onayladığı ve bu hafta uygulamaya konulması beklenen kararın Batı Yaka’nın işgal edildiği 1967 yılından bu yana alınan askeri kararların en tehlikelisi olduğunu söyledi.

Mustafa El-Bergusi, işgal yönetimine binlerce Filistinliyi Batı Yaka’ya gizlice sızdıkları gerekçesiyle yargılama ve Batı Yaka’dan uzaklaştırma imkanı veren kararla ilgili bugün (11 Nisan Pazar) bir bildiri yayınladı.

Kararın Filistinlilere karşı ırkçı ayrımcılığı iyice yerleştirdiğini kaydeden El-Bergusi, kararın Kudüs’ü, Batı Yaka’yı ve Gazze Şeridi’ni tamamen birbirinden ayırdığını ve Filistinlilerin hareket özgürlüğünü tamamen ellerinden aldığını ve onları kantonlara hapsettiğini söyledi.

Mustafa El-Bergusi, kararın geride Filistin adına hiçbir yasama, yürütme ve yargı kurumu bırakmayacağı için Oslo Anlaşması’ndan geri kalanı da yol edeceğini, ırkçı ayrım duvarına ve Kudüs’e yaklaşanları yargılayıp yedi yıla mahkum etme tehdidiyle silahsız halk direnişine büyük darbe vuracağını bildirdi.

Siyonist işgal rejiminin bu kararla pratikte bir emrivaki oluşturmayı ve Batı Yaka tarihinin en tehlikeli etnik temizliğini yapmayı hedeflediğini belirten El-Bergusi, kararın Gazze Şeridi’nde yaşayan binlerce Filistinliye de zarar vereceğini söyledi.

Kararın Kudüs ve Batı Yaka’da Yahudileştirme faaliyetlerine hız verildiği bir döneme denk gelmesine dikkat çeken El-Bergusi, işgalin tamamen ortadan kaldırılmadıkça bağımsız bir Filistin devletinin kurulamayacağının ortaya çıktığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.