HaberlerİranOrtadoğu

Tehdit ve yaptırım dönemi sona ermiştir

Amerikalı ve İngiliz yetikilerin açıklamasına tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mutteki, tehdit ve yaptırım döneminin sona erdiğini ve bu tür silahların artık etkinliğini kaybettiğini vurguladı.

Amerika Dışişleri Bakanı Clinton’un İran ile Latin Amerika ülkeleri ilişkilerinin derinleştirilmesini çok kötü bir düşünce olarak nitelemesine tepki gösteren İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Clinton’un bu açıklamasının başta 1961 diplomatik konvansiyonu olmak üzere diplomatik ve profesyonel değerlere aykırı olduğunu ve 3. milenyumde kabul edilen değerlere aykırı olan bu tür davranışları kınadıklarını belirtti.

Mutteki, ülkeler arasında dostane ilişkilerin kurulması BMT bildirgesinin kesin temellerinden biri olduğunu ve hiç bir üyenin özellikle sömürü dışı teamüller çerçevesinde kendi milletlerinin refah ve kalkınmasını hedefleyen başka ülkeleri karşılıklı saygı ve çıkar ilkelerine göre kurulan ilişkilerden men edemeyeceğini vurguladı.

Obama’nın İran uluslararası camia ile oyun oynuyor, ifadesine verdiği cevapta da Mutteki, şu anda Afganistan ve Irak’ta masum insanların katedildiğini, Amerika’nın dünyadaki Guantanamo gibi korkunç hapishanelerinin durumunun ortada olduğunu, Amerika yönetiminin korsan İsrail’in mazlum Filistin milletine yönelik cinayet ve soykırım uygulamasını göz ardı ettiğinin bilindiğini hatırlattı.

Metteki ayrıca İngiliz başbakanı ve Amerika savunma bakanının yaptırımları ağırlaştırma tehdidine de, bu tür tehditlerin Bush döneminde de ileri sürüldüğü ve anlaşılan batılı politikacıların bu tarz konuşmaya alıştıkları şeklinde karşılık verdi ve bu tür yaklaşımların İran milletinin meşru haklarını talep etmekte sergilediği azim ve iradeyi sarsmayacağını, tehdit ve yaptırım gibi silahların artık etkinliğini kaybettiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (3) içerik yüklenmiştir.