HaberlerİranOrtadoğu

Tehdit ve yaptırımlar haklarımızdan vazgeçiremez

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest “İran halkı, tehditler ve mantık dışı yollar yüzünden hukukundan vazgeçmeyecektir” diye vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’a karşı yaptırım uygulanması konusunun Avrupa Birliği tarafından da destek görmesi hakkında sorulan bir soru üzerine İran halkı, tehditler ve mantık dışı yollar yüzünden hukukundan vazgeçmeyecektir” diye vurguladı.

Mihmanperest bu konuda “Tehdit ve yaptırım seçeneğinin tercih edilmesi olumlu bir girişim değildir. Hele bir de, Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (UAEA) barışçıl nükleer faaliyetler çerçevesinde girişimlerde bulunan ve sorumluluk idraki içerisinde olan bir üyesi söz konusuysa” diye konuştu.

Mihmanperest daha sonra bu tür meselelerin gündeme getirilmesinin ardında siyasi garezler bulunduğunun altını çizerken ayrıca “Halkımız, tehdit, yaptırım ve mantık dışı yollarla hukukundan vazgeçmeyeceğini bugüne kadar defalarca göstermiştir. İnşaallah tam bir iktidarla bilimsel ve teknolojik ilerlemeler yolunda adımlarımızı sürdürür ve dünya halkları da bunun olumlu sonuçlarına şahid olurlar” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest daha sonra Afganistan konulu Londra toplantısı hakkında sorulan bir soruyu cevaplandırırken “Bizim Afganistan meselesiyle ilgili tavrımızda değişen bir şey yok. Londra toplantısı da Afganistan için olumlu sonuçlar doğurursa, biz de bu gelişmeye olumlu gözle bakarız” diye karşılık verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.