HaberlerİranOrtadoğu

Tehditler eyleme dönüşürse İran Hürmüz Boğazı’nı kapatabilir

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi İç Güvenlik Komitesi Başkanı, İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin yakın gelecekte Hürmüz Boğazı’nda düzenleyecekleri deniz tatbikatına değinirken, “Düşmanların aleyhimize savurdukları tehditleri eyleme dönüştürmeleri durumunda, biz de kapasitelerimizi kullanacağız. Şüphesiz, Hürmüz Boğazı da bunların arasındadır” diye açıkladı.

Perviz Sururi, Çarşamba günü düzenlenen meclis açık oturumu sebebiyle muhabirlere İran Silahlı Kuvvetleri’nin Hürmüz Boğazı’nda bir tatbikat düzenlemek üzere program yapmakta olduğunu açıklarken, her ülkenin arazi ve sınırları dahilinde doğal ve deniz kapasitelerinden faydalanmanın saklı hakları arasında olduğunu söyledi.

İslami Şura Meclisi İç Güvenlik Komitesi Başkanı Sururi, İran İslam Cumhuriyeti’nin İslam İnkılabı zaferinin ardından ve de son 32 yıl boyunca, her daim bölgede ve dünyada barış ve istikrarın sağlayıcısı olduğunu ve de olmaya devam edeceğini; İran’ın emniyetsiz bir hale dönüştürülmesi durumunda ise, bu emniyetsizliğin tüm bölgeye yayılacağını belirtti.

Perviz Soruri, İran İslam Cumhuriyeti’nin ülke topraklarını ve sularını savunmak üzere mevcut tüm kapasitelerinden faydalanacağını belirtirken, “Şüphesiz, sözü geçen kapasitelerden biri de Hürmüz Boğazı’dır” dedi. Sururi sözlerine, Hürmüz Boğazı’nın herkes için güvenliyken, İran için güvensiz hale gelmesi durumunda; doğal olarak İran’ın uluslararası yönetmeliklere göre toprakları ve sınırlarında tehdit hissetmesi durumunda kanun çerçevesinde bu tehditlerin önüne geçebilmeye ilişkin sahip olduğu kapasiteden faydalanacağının altını çizdi.

İslami Şura Meclisi İç Güvenlik Komitesi Başkanı Sururi, ülkelerin İran aleyhine tehditleri eyleme dönüştürmesi durumunda İran’ın da mevcut kapasitelerini kullanacağını, bu doğrultuda Hürmüz Boğazı’nın İran’ın coğrafi ve ekonomik kapasitelerinin sadece küçük bir bölümünü oluşturduğunu; öte yandan tüm kapasitelerin el ele vermesi durumunda ise, İran’ın savunma gücünün şiddetle arttırılabileceğini vurguladı.

Perviz Sururi, İran’ın tehditler karşısında eli kolu bağlı bir şekilde sessiz kalamayacağını belirtirken, “Düşmanların aleyhimize savurdukları tehditleri eyleme dönüştürmeleri durumunda, biz de kapasitelerimizi kullanacağız. Şüphesiz, Hürmüz Boğazı da bunların arasındadır” dedi.

Sururi, İran Silahlı Kuvvetleri’nin Hürmüz Boğazı’nda düzenleyeceği tatbikatın İran’ın huzuru ve güvenliğini savunmak amaçlı olmanın yanısıra, düşmanların petrol içerikli tehditlerine yanıt boyutu taşıdığını da ekledi.

Sururi, İran İslam Cumhuriyeti’ni son günlerde askeri saldırı ile tehdit etmiş bazı ülkelere hitaben ise, bir ülkede istikrar mevcutken diğer ülkelerde mevcut olmaması şeklindeki bir teorinin İran tarafından kabul görmediğini ve de İran’ın gerek istikrarın gerekse de emniyetin herkes için mevcut olduğuna inandığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.