AsyaDünyaHaberler

Tek kutuplu dünyanın sonuna geldik

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad devam eden bölgesel sorunlar ve küresel ekonomik krizin ABD egemenliğindeki tek kutuplu dünya anlayışında sona gelindiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde konuşan Ahmedinejad, “Irak’ta işgal devam ediyor. Afganistan’da kaos giderek büyüyor. Filistin problemi hala çözülmemiş olarak duruyor. Dünya siyasi ve ekonomik krizlerle çalkalanıyor. Henüz çözüm için de bir umut yok.” eleştirisi getirdi.

ABD ve ortaklarının krizlerin üstesinden gelmekte başarısız olduklarını kaydeden Ahmedinejad, “Mevcut tek kutuplu anlayışta sona geldik. ŞİÖ ekonomik resesyonla mücadelede liderlik üstlenebilir.” dedi. İran Cumhurbaşkanı başta Rusya ve Çin olmak üzere bölge ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Cuma günü İran’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından protesto gösterilerinin başlaması üzerine Ahmedinejad Rusya ziyaretine bir gün gecikmeli geldi. Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev’in yoğun programı nedeni ile geciken Ahmedinejad’la ikili görüşme yapamayacağı açıklanmıştı. Ancak iki lider gün içinde ikili bir görüşme gerçekleştirdi. ŞİÖ’de gözlemci statüsünde bulunan İran’ın Rusya ile ekonomik ve insani açıdan ilişkilerin geliştirilmesini kararlaştırdıkları kaydediliyor.

Dünyanın beşinci büyük petrol ihracatçısı olan İran, ŞİÖ’ye tam üye olmak için çalışmaları sürdürüyor. Tahran sürdürdüğü nükleer çalışmalar nedeni ile başta ABD olmak üzere yoğun eleştiri alıyor. İran’ın ŞİÖ çatısı altına girerek kendisine yeni bir güvenlik çatısı oluşturmayı hedeflediği belirtiliyor. İran’ın sivil amaçlı ilk nükleer santralini inşa eden Moskova, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin sert yaptırım kararına karşı çıkıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.