HaberlerKuzey Amerika

Teknoloji devleri ABD hükümetine karşı yekvücut oldu

ABD’nin Ulusal Güvenli Dairesi hakkındaki sızıntılar teknoloji dünyasının öncü isimlerini harekete geçirdi. Veri merkezleri gözetlenen Google ve Microsoft dahil sekiz teknoloji devi, hükümet aleyhinde kamu kampanyası başlattı.

New York Times’ın haberine göre, Google ve Microsoft’un içinde bulunduğu sekiz teknoloji devi, kullanıcılar üzerindeki hükümet denetiminin sınırlanması için kamu kampanyası başlattı.

Google, Microsoft, Apple, Facebook, Twitter, AOL, LinkedIn ve Yahoo’dan oluşan şirketler topluluğu ulusal gazetelerde bir açık mektup yayımladı ve reformgovernmentsurveillance.com isimli bir web sitesi açtı.

Mektupta, Reform Government Surveillance grubu, özgürlüklerine “zarar verdiği” gerekçesiyle ABD Başkanı ve Kongresi’ni halk üzerindeki denetimlerini sınırlamaya çağırıyor.

Bu girişim, yazın Ulusal Güvenlik Dairesi’nin kullanıcılar üzerindeki yoğun denetiminin detaylarının sızmasının ardından geldi. Bunların arasında yer alan Google, Microsoft, Yahoo ve diğer şirketlerin veri merkezlerinin gözetlendiği bilgisi teknoloji devlerini bir hayli kızdırmış olmalı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.