FilistinHaberlerOrtadoğu

Temmuz ayında 7 Filistinli şehid edildi

Filistin Planlama Bakanlığı’na bağlı Bilgi Merkezi işgal ordusunun Filistin halkına karşı işlediği suçlarla ilgili aylık raporunu yayınladı.

Raporda, işgal askerlerinin geçen ay içinde 7 Filistinli vatandaşı şehit ettiği, 65 Filistinliyi yaraladığı, Kassam komutanlarından birini tutukladığı ve işgal ordusunun Gazze’ye 10, Batı Yaka’ya 90 baskın düzenlediği ifade edildi.

Raporda ayrıca işgal askerlerinin geçen ay içinde 19’u çocuk, 5’i bayan olmak üzere 200 Filistinli vatandaşı tutukladığı, bu sayıyla birlikte yılbaşından beri tutuklanan Filistinli sayısının 1018’i geçtiği ve tutuklananlarının çoğunun gençler olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca işgal ordusunun Filistinli balıkçılara karşı saldırılarını sürdürdüğü, işgal ordusuna bağlı hücumbotların 5 kez balıkçılara saldırdığı, saldırılarda bir balıkçının yaralandığı ve iki balıkçının da tutuklandığı kaydedildi.

İşgal rejiminin Gazze’ye karşı uyguladığı ambargoyu sürdürdüğünü ve Batı Yaka’da kurduğu 585 barikatı da korumaya devam ettiğine dikkat çeken raporda, işgal askerlerin ana yollardan %65’ini kapalı tutmaya devam ettiği ve yaklaşık 500 kilometrelik yolun Filistinlilere yasaklandığı belirtildi.

Siyonist işgal rejiminin 2010 yılının başından beri 108 Kudüs vatandaşının oturma iznini iptal ettiğini, 2009 yılında bu rakamın 721 olduğunu kaydeden rapor, geçen ay yıkılan 9 evle birlikte yılbaşından beri yıkılan ev sayısının 17’ye yükseldiğini ortaya koydu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.