HaberlerLübnanOrtadoğu

Terör Rejimi İsrail Hizbullah’ın Ani Bir Hamle Yapmasından Çok Korkuyor

Re’y el-Yevm gazetesinin yayımladığı Zuhair Andraos’a ait köşe yazısında Zuhair Andraos, Siyonist rejim yetkililerinin Hizbullah’ın gücü ve ileride bir savaş çıkması halinde meydana gelebilecek gelişmeler süreci hususundaki açıklamalarını ele aldı ve bu hususta yazdı: “İsrail yetkililerinin son günlerde Hizbullah hakkında yaptıkları açıklamalar fazlalaştı.”

İsrail’in üst düzey kayakları Yedioth Ahronoth gazetesine şu açıklamalarda bulundular: “Hizbullah, kuzey sınırı (işgal altındaki (Filistin) ve onun tamamı için temel bir tehlike haline gelmiştir. İsrail Ordusu da uygun bir şekilde kendisini ona karşı hazırlamaktadır.”

Bu kaynağın verdiği bilgiye göre birinci varsayım, Hizbullah’ın Suriye ve diğer alanlarda bulunması dikkate alındığında şu anlık Lübnan’da üçüncü bir savaşı başlatılmanın faydasını görmez.

Bu kaynaklar şöyle devam ediyorlar: Hizbullah, her alanda büyük operasyon tecrübeleri elde ediyor. Ancak buna rağmen İsrail Ordusu karşısındaki savaş stratejisinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır.

Bu kaynaklara göre Hizbullah’ın tehlikesi, Lübnan’ın güneyindeki onlarca köyde gizlenmiş füze rampalarından fırlatacağı yüz bin füzeyle yani günlük yaklaşık 1200 füzeyle İsrail’e indireceği ağır askeri darbededir.

Bu kaynaklara göre Seyyid Hasan Nasrallah’ın değindiği ikinci adım ise el-Celil bölgesinin işgal edilmesidir. Onun maksadı, askeri birimlerin (işgal altındaki Filistin) topraklarının derinliklerine nüfuz etmek değildi. Bilakis maksadı, Lübnan’ın güney sınırı duvarı yakınındaki köylerin kontrol altına alınmasıdır. Bu köylerden çoğu (işgal altındaki Filistin) ile Lübnan sınırında bulunmaktadır.

El-Alem kanalının verdiği bilgiye göre, bu gazete devamında şöyle yazmış: Bu bölgeyi tanıyanlar, Hizbullah’ın bu köylere ulaşmak için tünellere ihtiyacı olmadığını bilirler. Siyonist rejiminin kuzey bölgesi komutanlığı yeni girişimlerde bulunmadan önce Hizbullah rahat bir şekilde bu işi görebilirdi.

İsrail Ordusu’nun strateji üretme yönünde hazırlığı vardır. Bu operasyon stratejisi, “dakik, kapsamlı ve birbirinden bağımsız bir askeri darbe indirmek, (işgal altındaki Filistin ile Lübnan) arasındaki temas hattı boyunca savunma bariyeri oluşturmak ve Lübnan’ın güneyinde birimlerin hızlı manevra yapması” gibi üç boyutludur.

Eğer bir çatışma çıkacak olursa, (işgal altındaki Filistin’in) kuzey bölgesi muhtemelen yüzlerce füzenin hedefi olacaktır. Bu nedenle (işgal altındaki Filistin ile Lübnan sırında bulunan) bu köylerin savaş zamanında boşaltılması planı da ilaveten hazırlanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.