HaberlerİranOrtadoğu

Terörist Rigi’nin Ehli Sünnet ile alakası yoktur

Zahedan Mekki Camii İmamı Şeyh Mevlevi Abdul Hamid İslamil Zehi, Cundullah lideri Abdulmalik Rigi’nin Ehli Sünnet’le bir alakasının olmadığını söyleyerek, bu şahsın yakalanmasının Sünni Müslümanlar arasında sevinç yarattığını söyledi.

Rigi hakkında kısas uygulanmasını isteyen Abdulhamid, “Güvenliği sarsmak, yolları kesmek, intihar saldırıları düzenlemek ve insanları katletmek başta bölgedeki Ehli Sünnet kardeşlerimiz olduğu gibi Şii kardeşlerimizi de rahatsız etmiştir” dedi.

Abdulhamid, Zahidan”daki Ali Bin Ebu Talib Camisine başta olmak üzere benzeri saldırıların arkasında duran Rigi’nin halkın nefretini kazandığını belirtti. Abdulhamid “Ben ve bölgedeki ulema, defalarca Rigi’nin gerçekleştirdiği eylemleri kınadı. Rigi’nin Ehli Sünnet’le bir alakası yok. Yine yol keserek güvenliği tehdit edenlerin de Ehli Sünnet’le bir alakası yok. Ehli Sünnet, ülkedeki farklı akımlar arasında vahdet, sükunet ve huzur istemektedir” dedi.

Rigi’nin tutuklanmasından ötürü mutlu olduklarını belirten Abdulhamid “Rigi’nin tutuklanması, onur duyulacak bir operasyondur ki biz de hep beraber onur duyduk. Bölgeye huzur ve sükunetin dönmesini umud ediyorum” dedi.

İslami şeriata uygun olarak işlediği katliamlardan ötürü Rigi üzerinde kısas hükmünün uygulanmasını isteyen Abdulhamid, Rigi’nin Zehadan’daki Ehli Sünnet’e ait medreselerde eğitim gördüğü yönündeki iddiaları yalanladı.

Abdulhamid “Ehli Sünnet medreselerinde, şiddet, terör ve istikrarı sarsma metodu üzerine eğitim verilmiyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.