HaberlerİranOrtadoğu

Terörist saldırılar Şeriat’a aykırıdır

Zahedan Mekki camisinin Ehli sünnet alimi “Mevlevi Abdulhamit İsmail Zehi” Cuma hutbesinde şunları söyledi: “Hiç bir alim şer’i olarak günahsız insanların ölmesi için fetva veremez”

Açık bir şekilde diyorum: terörist saldırılar Şeriat’a aykırıdır, Müslümanın kanın dökülmesi çok ağırdır, tüm Şialar, Sünniler ve diğer İslami fırkalar İslam dininin öz ve aslına bağlı ve sadıktırlar.”

Zahedan Ehli Sünnet alimi İsmail Zehi konuşmasına şöyle devam etti: Geçtiğimiz gece Allah’ın evinin önünde yapılan terörist saldırı bölge ve İran halkını derinden sarsmış ve halkı yasa boğmuştur. Hangi düşünce ve şer’i fetva itaat ve ibadetlerini yerine getirmek için Allah’ın evine gidenlere karşı intihar saldırısına izin verebilir?!”

Bu tür saldırıların cihat olmadığı, fesat olduğu ve hiç bir düşünürün böyle vahşi cinayetleri kabul etmeyeceğine değinerek şunları söyledi: “Din kardeşlerimiz ve bizim Şialarımızın akan kanının hesabını kim verecek? Kim bu tür eylemlerin cihat ve caiz olduğuna dair böyle bir fetva vermiştir? Acaba bizim Şia halkımız dün gece ne günah işledi de bu şekilde yüce şehadet mertebesine erdiler?

Fitneci ve tekfir içerikli fetva veren alim kisvesine bürünenlere de değinerek şunları kaydetti: “Hiç bir alim cihat anlamında intihar saldırılarına hüküm veya fetva veremez. Bu işlerin şer’i hiç bir yönü yoktur.”

Zahedan Darululum kurumunun müdürü de olan İsmail Zehi konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu cinayeti her yönden mahkum ediyor ve kınıyoruz. Sünni ve Şia halkı, çarşı esnafı, İlmi havzalar, üniversiteliler ve diğer gruplara mesup halklar yıllardır bir arada yaşamıştır. Halkın emniyetinin ortadan kaldırılmasına izin vermemeliyiz. Biliniz ki hiç bir akıl ve mantık halkın yaşantısını bozmayı, onları emniyetsizliğe sürüklemeyi, halk arasında tefrika çıkararak halkı birbirlerine karşı kışkırtmayı onaylamaz.

Zahedan Mekki ehli sünnet camisi imam cuması ehli sünnetin büyüklerine hitaben ise şunları söyledi: “Tüm ulema, seçkinler, kanaat önderleri ve toplumda sözünün etkisi olup öğütleri dinlenen kişilerden isteğim böyle bir hadise karşısında kayıtsız kalmamalarıdır. Bizler Ali bin Ebu Talip (aleyhi selam) camisine yapılan saldırıdan sonra artık böyle saldırıların olacağını düşünmüyorduk. Bir grup insanın emniyeti bozmasına izin vermemeliyiz. Yıllarca bir arada yaşamış insanları birbirine düşürmelerine ve bölgeyi huzursuzluğa sevketmelerine izin vermemeliyiz.

“Tüm insanlara buradan duyuruyorum bu hadise ile Şia ve Sünnilerin her ikisi de yastadırlar, Ehli sünnet evlerinde de ağıtlar yakılmıştır.”

Zahedan Cuma imamı konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Halk uyanık ve bilinçli olarak düşmanların komplolarını etkisiz hale getirmelidir. Ehli sünnet de kendi hemşehri ve kardeşlerinin şehadetinden dolayı üç gün genel yas ilan etmiştir.”

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.