HaberlerOrtadoğuSuriye

Teröristler İdlib’te Tarihi Eserleri Yağmalayıp Yıkıyor

Müze ve Arkeoloji Genel Müdürlüğü; belli başlı devletlerin destek ve komutasında hareket eden teröristlerin İdlib İlinin Barişa Dağında tarihi 2. ve 3. yüzyıllara dayanan Antik Deyr Sünbül Mevkiini yağmalayıp yıkmalarını kınadı.

Müdürlük bugün resmi web sitesinde yayınladığı bültende; Nusra Cephesi ve Ahrar el Şam adlı iki terör örgütünün daha önce Suriye’nin birçok yerinde tarihleri yüz yıllar öncesine dayanan çok sayıda manastır, kilise, katedral ve tarihi eseri barbarca yağmalayıp yıktıkları gibi son olarak da İdlib kırsalında Deyr Sünbül’ü aynı şekilde yağmalayıp yıktıklarına dikkat çekti.

İdlib ilinin Bizans ve Roma dönemlerinden kalma oldukça zengin bir medeniyete sahip olduğuna dikkat çekilen bültende; belli başlı devletlerin destek ve yönlendirmeleriyle hareket eden teröristlerin bir kısmı dünya mirası listesinde yer alan bu medeniyetlere verdikleri büyük hasara vurgu yaptı.

Bültende Suriye ve halkının maruz kaldığı savaşın muhtelif yönlerinden birinin Suriye’nin tarihi, medeniyetleri, kültürü ve her şeyi ile hedef alındığına dikkat çekilirken, bu terör örgütleri ve destekçilerine karşı uluslar arası toplum bir kez daha göreve çağrıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.