HaberlerOrtadoğuSuriye

Teröristlerin Orduya Teslim Ettikleri Silahlar Arasında İsrail Silahları da Var

Suriye’nin Başkenti Şam kırsalının güney kenarları Yelda, Babbila ve Beyt Sahm beldelerinde silah bırakmayı reddeden teröristler aileleriyle birlikte Suriye’nin kuzeyine aktarılmadan önce havzalarında bulunan tüm orta ve ağır silahlarını ordu birliklerine teslim etti.

Askeri bir kaynak üç beldede sağlanan uzlaşma kapsamında teröristlerin orduya teslim ettikleri büyük miktarda ve farklı türlerde silahların arasında İsrail yapımı silahların da bulunduğuna dikkat çekti. Kaynak teröristlerin üç beldeden çıkmadan önce bu silahlarla Şam ve kırsalının farklı bölgelerinde sivillere karşı saldırılarda bulunduklarını kaydetti.

Teslim edilen silah ve ekipmanların bir kısmının oldukça gelişmiş olduğunu belirten kaynak, silahlar arasında farklı kalibrelerde havan topları ve toplar, ağır makineli silahlar, güdümlü roketler, RPG’ler, farklı tür el bombaları, uçak savarlar, tank roketleri, mayınlar, muhaberat cihazları, keskin nişancı silahları, uzun namlulu makineli silahlar patlayıcı, bomba düzenekleri, farklı tür füzeler, İsrail yapımı mayınlar ve muhtelif tür silahlar için büyük miktarca mühimmat bulunduğunu açıkladı.

Kaynak teslim edilen silahların arasında klasik olmayan ve sadece orduların elinde bulunan silahlar bulunduğuna dikkat çekti.

Teröristlerin aynı zamanda vatandaşlardan çalıp gasp ettikleri araçlar da teslim ettiklerini ifade eden kaynak, ayrıca ağır silahların monte edildiği araçlar da teslim ettiklerini kaydetti.

Askeri kaynak Babbila, Yelda ve Beyt Sahm beldelerinin tamamen terörden arındırıldığını ve güvenli bölgeler olduğunu ifade ederken, tüm devlet daireleri ve hizmet kurumlarının bu beldelerde onarılıp yeniden hizmete başlayacaklarını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.