AvrupaHaberler

Terörizm’in Hamisi NATO üyesi ülkeler savunma harcamalarını artırdı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Avrupalı üyeleri ve Kanada’nın savunma harcamalarını yüzde 3,8 artırdığını, bunun da yaklaşık 10 milyar dolara denk geldiğini söyledi.

Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında, NATO’nun Kuzey Amerika ve Avrupa arasındaki bağlar üzerine kurulduğunu, iyi ve kötü zamanlarda bu bağın kırılamaz olduğunu belirterek, “Bir arada durmalıyız. Birbirimizi savunuyoruz. Bu hem Avrupa hem de Kuzey Amerika için iyi. Savunma bakanları toplantımızda, bir kez daha transatlantik bağının devamının önemini teyit edeceğimize güvenim tam.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın istediği ittifak üyeleri arasındaki yük paylaşımı ve savunma harcamalarındaki artışa değinen Stoltenberg, şunları söyledi:

“Toplantıda, yük paylaşımının ve yüksek savunma harcamasının önemini vurgulayacağız. Savunma harcamaları kesintilerinin yaşandığı uzun yılların ardından yeni bir aşamaya geçtik. Bugün, size 2016 yılına ilişkin yeni rakamları sunabilirim. Avrupalı ittifak üyeleri ve Kanada’nın savunma harcaması yüzde 3,8 arttı. Bu bizim öngördüğümüzden de fazla ve yaklaşık 10 milyar dolar yapıyor.”

Bu eğilimin devam etmesinin önemine işaret eden NATO Genel Sekreteri, yarın başlayacak NATO Savunma Bakanları toplantısında terörle mücadele, Ortadoğu ve Kuzey Afrika kaynaklı tehditleri de ele alacaklarını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.