HaberlerİranOrtadoğu

Terörizmle mücadelede ciddi davranılmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı terör ve radikalizmin sınır tanımadığını ve tüm ülkelerin terörle mücadele konusunda ciddi davranmaları gerektiğini söyledi.

Tahran’da temaslarda bulunan Somali mevkitaşı Ali Cangeli Ahmed ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, terörizm ve aşırılığın sınır tanımadığını açıklarken, Somali’deki tüm tarafları, bölge ülkeleri ve uluslararası toplumu bu şom olaya karşı ciddi olarak mücadele etmeye çağırdı.

Ahmed ile görüşmesinde Somali’nin coğrafya ve politika açısından çok önemli bir ülke olduğunu dile getiren Menuçehr Mutteki, terörizm ve aşırılığın sınır tanımadığını açıklarken, Somali’deki tüm tarafları, bölge ülkeleri ve uluslararası toplumu bu şom olaya karşı ciddi olarak mücadele etmeye çağırdı.

Konuşmasının devamında Amerika’nın Afganistan’da uğradığı başarısızılklara da işaret eden Mutteki, uyuşturucu madde kaşakçılığı, aşırılık ve güvensizlik had safhaya ulaştığını, bir tek bölge ülkelerinin işbirliği bu şom olaya karşı koyabileceğinin altını çizdi.

Menuçehr Muttek, Afrika’da huzurun ve istikrarın yerleşmesi için İran’ın her çeşit işbirliğine hazır olduğunu da kaydetti.

Ahmet Cama Cangli, Somali krizinin çözümünde uluslartarası toplumun yaklaşımı önemli olduğunu ifade ederken, İran İslam Cumhuriyeti’nin, bölge ve İslam dünyasında etkili ve büyük bir ülke olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (77) içerik yüklenmiştir.