İslami Davet

Tillerson: Kuzey Kore lideri ile görüşme düşüncesi, Trump’a aittir

10 Mart 2018 19:46

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri ile görüşmek için verdiği sürpriz kararın tamamen Trump’ın kendi düşüncesi olduğunu kaydetti.

Tillerson bu bağlamda yaptığı açıklamada, Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong arasında görüşme kararının ABD Başkanı’na ait olduğunu ifade etti.

Dünün yaptığı açıklamada, zamanın Kuzey Kore ile müzakere zamanı olmadığını ifade eden Tillerson, kendi sözlerini düzeltmek için diyalog ile müzakere arasında fark olduğunu söylemeye çalıştı.

Seno’daki demokrat temsilcilerden Ed Markey yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Tillerson’un Trump’ın Kuzey Kore lideri ile görüşme kararından habersiz olduğunu ifade ederek, ABD yönetiminin Kuzey Kore ve ABD liderleri arasındaki görüşme konusunda ikiye bölündüğünü kaydetti.

ABD Başkanı Trump’ın Kim Jong ile yapacağı ziyaret için Kuzey Kore’ye gerçekleştireceği ziyaret bir ilk sayılıyor.

Bu arada Washington Post gazetesi, ABD Başkanı’nın Kuzey Kore lideri ile görüşme kararını tamamen düşüncesizlik ve izansızlık olarak niteledi. ABD’nin doğru plan ve strateji olmadan Kuzey Kore ile müzakereye girmesi halinde kaybeden taraf olacağını belirtti.

Yukarı Çık