AvrupaHaberler

Tony Blair : Önce İsrail’in güvenliği

Ortadoğu Dörtlüsü’nün özel temsilcisi eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Siyonist işgal devletinin güvenliği güvence altına alınmadan Ortadoğu’da barışı sağlamanın imkânsız olduğunu söyledi.

Özel temsilci Blair yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Barışın temelden inşa edilmesi gerekir. Onun için de öncelikle Filistin’deki sivil kurumların geliştirilmesi ardından da anlaşmazlık konularının ele alınması lazım.”

Siyonist işgal rejimine karşı direniş gösteren İslamî Direniş Hareketi (Hamas) ile diyalog kurulmamasını isteyen Blair, Gazze üzerindeki kuşatmanın kaldırılması ve Mısır aracılığıyla Hamas hareketiyle görüşmeler yapılması gerektiğini savundu.

ABD, BM, AB ve Rusya’dan oluşan Ortadoğu Dörtlüsü’nün, Ortadoğu’ya barış getirmek için; daha önce Filistin topraklarında işgal devletinin kurulmasını sağlayan eski İngiliz Dışişleri Bakanı Arthur Balfour’un torunu Tony Blair’i özel temsilci olarak ataması tesadüf olmasa gerek. Ortadoğu Dörtlüsü Hamas hareketiyle diyalog kurulması için Hamas’ın direnişe son verip işgal devletini tanımasını ön koşul olarak ileri sürüyor. Hamas hareketi ise buna karşı, direnişe devam edeceğini ve hiçbir zaman işgal devletini tanımayacağını ifade ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.