İslami Davet

Toprağa karşılık bağımsızlık, Siyonist Mesut Barzani ve takımının yeni oyunu

27 Şubat 2017 19:27

Irak kürdistan’ı yerel yönetim başkanı Mesut Barzani Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine açıklamalarda bulundu. Barzani, Irak’ın üniter devlet olarak günleri sayılı diyerek Kürtlerin bağımsızlık ilan etmek için referanduma gitmelerinin doğal bir hak olduğunu, Bölgedeki resmi sınırların artık bir anlamı kalmadığını söyledi.

Barzani, bağımsızlığın kendileriyle Bağdat hükümeti arasında bir konu olduğunu, Irak Kürdistan’ıyla Irak aramızda uzlaşma sağlanırsa, Erbil ile Bağdat bir anlaşmaya varırsa, Bağımsız kürdistan’ın kurulabileceğini, iddia etti

Irak kürdistan’ı yerel yönetim dış ilişkileri sorumlusu Fellah Mustafa ise The Guardian gazetesine verdiği demecinde, Bağımsızlık kazanmak şartıyla Bağdat merkezi hükümete sundukları önerilerden birinin Peşmergelerin son iki yıldan beri DAEŞ ile savaşta ele geçirdikleri toprakların Irak merkezi devletine iade etmeleridir. Iraklı Kürt peşmergeler son 2 yılda Irak Kürdistan’ı yerel yönetiminin daha önce hakim olduğu topraklara yüzde 40 oranında yeni topraklar katmış bulunuyorlar.

Irak kürdistan’ı yerel yönetimin iç işlerinden sorumlu yetkilisi Kerim Sincari de son 2 yılda Kürt peşmergelerinin kanı pahasına bazı bölgeleri DAEŞ’in işgalinden kurtardıklarını, bu toprakların Bağdat’ın hâkimiyetine bırakılmasına karşılık Kürdistan bağımsızlığının tanınması gerektiğini söyledi. Irak kürdistan’ı yerel yönetimi ilk defa olarak etnik temelli bağımsızlıktan söz etmiyor. Özellikle Irak kürdistan’ı demokrat partisi lideri mesut Barzani’nin bölgesel başkanlık süreci dolduğu, bu bölgenin ekonomik ve siyasi krizi zirveye ulaştığı için, KDP, muhalifleri susturmak amacıyla Bağımsız kürdistan devleti kurma planını gündeme getiriyor.

Mesut Barzani’nin bölgesel başkanlık süresi 19 Ağustos 2015’de son buldu. Yeni seçimler yapılmadığı için, onun başkanlığını sürdürmesi hukuk dışı ve gasp sayılıyor. Irak kürdistan yerel yönetimi, Barzani aşireti ve ailesinin tekeli altındadır. Nitekim bölgesel başkan ile başbakan ve istihbarat örgütü başkanı Barzani ailesine mensup kimselerdir.

Mesut, Necivan ve Mesrur Barzani Iraklı Kürtlerin kaderine hüküm sürmektedir. Iraklı kürt partiler ise Barzani ailesinin hükümetini kabul etmediklerini, anti demokratik olduğunu, yolsuzluk yaptıklarını belirtiyorlar. Mesut Barzani ve takımıysa, bu itiraz seslerini susturmak amacıyla sürekli kürdistan bağımsızlığından söz edip, Badğat hükümetine baskı yapmaya, Kürt milliyetçiliği ateşini alevlendirmeye ve Kürt halkının desteğini kazanıp iktidarlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bağımsızlık söylemi, yada DAEŞ’tan kurtarılan Toprakların Bağdat hakimiyetine bırakılmasına karşılık bağımsızlık için pazarlık yapma, ırak anayasasının açık bir ihlalidir.

Barzanilerin yasal yerel yönetim başkanlığı süresi bittiği halde ve de Bağdat’tan izinsiz olarak Türkiye üzerinden petrol ihracatı yapıyor, Amerika ve Rusya ile Avrupalı ülkelerin petrol şirketleriyle anlaşmalar imzalıyor. Barzaniler bağımsız Kürdistan’dan söz ettikleri halde Iraklı Kürtler bağımsızlık istemiyor ve bölgesel barış ve güvenlik içinde yaşamak, siyasi temel ve eşit haklara kavuşmak, ekonomik gelişim ve refaha ulaşmak istiyor.

Toprağa karşılık bağımsızlık, Siyonist Mesut Barzani ve takımının yeni oyunu Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık