AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Toprak değişimi düşüncesinin Arap barış girişimiyle alakası olmadığı iddia edildi

Mısır, Arap Barış Girişiminin Ortadoğu’daki soruna çözüm getirme konusunda Arap ülkelerinin gösterdiği tavrın bir parçası olduğunu, şu an itibariyle bunda bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı adına açıklama yapan büyükelçi Amr Rüşdi, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr’ın bu girişimin 2002 yılında Beyrut’ta yapılan konferansta şekillendiğini, dolayısıyla başka bir tarafın bu girişimi yeniden düzenleme gibi bir yetkisinin olmadığını belirttiğini duyurdu.

Dün akşam (2 Mayıs Perşembe) basın açıklaması yapan büyükelçi Rüşdi, “Filistinlilerle işgal rejimi arasında çok az miktarda bir toprağın mübadele edilmesi düşüncesinin uzaktan yakından Arap Barış Girişimiyle bir alakası yoktur. Bu düşünce iki tarafın görüşmelerde ulaştıkları ve uzlaştıkları bir nokta olmaktan başka bir şey değildir” ifadesini kullandı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Arap Birliğinin Barış Girişiminde yaptığı değişikliği memnuniyetle karşıladıklarını belirtmiş, Arapların aldığı bu kararın ilerisi için önemli bir adım olduğunu ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.