AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Total, İran’la varılan anlaşmalara bağlı kalacağını duyurdu

Fransız Total petrol şirketinin yürütme müdürü Patrick Pouyanné, İran’la varılan anlaşmalardaki taahhütlerini Amerika’nın engellemelerine rağmen yerine getireceklerini söyledi.

Fransız Total petrol şirketinin yürütme müdürü Patrick Pouyanné, Amerika’nın İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde Total şirketinin İran’la varılan anlaşmaya bağlı kalarak taahhütlerini yerine getireceğini ve bu çerçevede İran’ın güneyindeki Güney Pars Gaz havzasıyla ilgili projelerin icrası anlaşmasını yerine getireceklerini söyledi.

İran Milli Petrol Şirketi ile Total Şirketi arasında ilk anlaşma nükleer anlaşmanın ardından geçen yıl Temmuz ayında imzalanmıştı.

İran ile Fransız Total şirketi arasında Güney Pars enerji alanının 11’inci fazını geliştirme projesi yönünde ilk IPC şeklindeki petrol sözleşmesi İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ve Total Şirketi Genel Müdürü Patrick Pouyanne arasında imzalanmıştı.

Anlaşma çerçevesinde, “sözleşmenin ilk aşamasında 2.4 milyar dolarlık bir meblağ söz konusu projeye tahsis edilecek. İkinci aşamada ise 2.4 milyar dolar değerinde yabancı yatırım yapılacaktır. Bunun yanı sıra 20 yıllık proje kapsamında 335 milyar metreküp doğalgazın çıkartılması hedefleniyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.