BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Tour M-1 füze savunma sistemi menzili 10 km’ye yükseltildi

İran İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu, Hava Uzay Gücü Komutanı General Hacızade, Tour M-1 füze savunma sisteminin menzilinin 10 kilometreye yükseltildiğini duyurdu.

Velayet Semalarını Savunma – 2 Tatbikatının özellikleri hakkında açıklamada bulunan İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Hava Uzay Gücü Komutanı General Hacızade, tatbikatın bir çok açıdan olumlu getirilerinin olduğunu, örneğin bu tatbikatta ordu ile İslam inkılabı muhafızlar ordusunun ortak savunma operasyonu gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Tatbikatın İran sahasının yaklaşık yarısını kapsadığını kaydeden general Hacızade, gönüllü seferberlerin gözlemci olarak devreye girmeleri, enformasyon çalışması ve topçu birliklerinin yanı sıra yeni askeri teçhizatın kullanılması, Velayet Semalarını Savunma – 2 Tatbikatının diğer bazı özellikleri olduğunu vurguladı.

General Hacızade İranlı uzmanların tasarım ve yapımı olan orta menzilli topların devreye girmesinin tatbikatın bir başka özelliği olduğunu, söz konusu topların yüksek irtifada uçan savaş uçaklarının imha edilmesinde yararlı olduğunu, yaylım ateşi yapan topların da Cruise füzelerini yok etmekte kullanıldığını kaydetti.

Rusya’dan satın alınan Tour M-1 füze savunma sistemine de değinen general Hacızade, son iki yılda İranlı uzmanların çalışmaları ile bu sistemin menzilini 10 kilometreye kadar yükseltmeyi başardıklarını, uçakların genellikle bu irtifanın altında manevra yaparak bombalarını bıraktığını ve şimdi menzili geliştirilen bu sistemle onları yok edebileceklerini vurguladı.

General Hacızade, Velayet semalarını savunma – 2 tatbikatının bir başka özelliğini de düşman uçaklarından bırakılan füze veya bombaların havada imha edebilme şeklinde açıklayarak bu kabiliyete yaklaşık bir yıl önce kavuştuklarını, yani düşman uçaklarının dışında onlardan bırakılan füze ve bombaları da havada imha edebildiklerini dile getirdi.

İslam inkılabı muhafızlar ordusunun elektronik savaşta katettiği ilerlemelerin altını çizen general Hacızade, bu alanda da düşmanları en iyi şekilde gözetlemeyi başardıklarını ve bu önemli silahlarını da etkisiz hale getirebildiklerini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.