AfrikaHaberler

Trablus hükümeti: Fas’taki müzakerelerde olumlu gelişmeler kaydettik

Trablus merkezli Milli Genel Kongre yöneticisi, Fas’taki müzakerelerde olumlu gelişmeler kaydettiklerini söyledi

Trablus merkezli Milli Genel Kongre (MGK) Heyeti Başkanı Avad Abdussadık, dün gece geç saatlere kadar süren görüşmeleri değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi.

Abdussadık, Fas’ın Suheyrat kentindeki Suheyrat Muhammed V Kongre Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında, “Uzlaşı taslağında değişmesini teklif ettiğimiz maddeler ile ilgili olumlu gelişmeler kaydettik, anlaşmanın sağlanması için çok önemli adımlar attık” dedi.

Müzakereler sonucu varılan uzlaşı taslağını aldıklarını ve MGK ile istişareleri yapmak üzere Trablus’a döneceklerini ifade eden Abdussadık, bu aşamadan sonra tarafların ülkedeki kritik durumu da göz önüne alarak hareket etme çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Bernardino Leon, MGK heyeti ile yaptığı görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, Temmuz ayında hazırlanan uzlaşı taslağının 6-7 maddesi üzerinde yapılan tadilattan sonra taraflara iletildiğini ve istişarelerin tamamlanması için taraflara iki günlük süre tanındığını ifade etmişti.

Libya uzlaşı görüşmeleri, ülkedeki çatışmalara ve krize çözüm bulmak amacıyla bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını, Trablus ve Tobruk yönetimlerinin uzlaşısına dayalı işleyecek bir siyasi çözüm sürecini öngörüyor.

Ulusal birlik hükümetinin kurulması için önemli adımların atıldığı görüşmelerin, 20 Eylül’e kadar bir sonuca bağlanması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.