HaberlerKuzey Amerika

Trayvon için adalet gösterilerine on binler katıldı

ABD’de on binlerce kişi, yine sokakları doldurarak, geçen yıl Florida eyaletinde siyahî genç Trayvon Martin’i öldüren George Zimmerman’ın Florida mahkemesince suçsuz bulunmasını protesto etti. Milyonlarca Amerikalı mahkeme kararını protesto ederken yaklaşık 100 kentte gösteri düzenlendi.

Yapılan araştırmalara göre siyahî Amerikalıların yüzde 80’i, Zimmerman’ın cinayeti ırkçılık zemininde yaptığını düşünürken beyazların sadece üçte biri bu fikre katılıyor. Toplum bölünmüş durumda. Sokaklar, “Irkçılık, Cadillac gibi: her yıl yeni model” gibi sloganlarla dolu.

ABD Başkanı Barack Obama, Trayvon olayını baştan sona kadar takip etti. Polis, ilk başta mahalle bekçisi olan Zimmerman’ı serbest bırakmıştı, ancak ülke genelinde başlayan kitlesel protestoların ardından mahalle bekçisi mahkemeye çıkarılmıştı. Obama’nın, “Eğer benim bir erkek çocuğum olsaydı, Trayvon’a benzerdi.” sözleri muhalifler tarafından mahkemeye baskı olarak değerlendirilmişti. Ancak mahkeme kararı verdikten sonra Obama, “35 yıl önce olsaydı Trayvon Martin ben olabilirdim.” diyerek benzerliği daha da güçlendiriyor.

Siyahi toplumla dayanışma içinde olduğunu belirten Obama, yine de Washington’un Zimmerman’a karşı yeni bir dava çabasında bulunmayacağını belirtti.

Sözleri duyuldu mu, polis mi işini iyi yaptı veya Amerika bu hikâyeden bıktı mı? Büyük ihtimalle hepsi birden oldu. Duygular ikinci plana çekildi. Trayvon Martin için adalet günü, kanunsuzluk ve karışıklık gününe dönüşmedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.