HaberlerKuzey Amerika

Trayvon Martin’i öldüren sanığın beraat etmesi, protestolara yol açtı

ABD’de, şubat 2012’de siyahi genç Trayvon Martin’i öldüren sanığın beraat etmesi, protestolara yol açtı. Kalabalıklar, gencin adı yazılı tişörtler giydi, olay anında elindeki şekerden taşıdı
ABD’de siyahi genç Trayvon Martin’i öldüren beyaz-Hispanik George Zimmerman’ın suçsuz bulunmasının yankıları sürüyor. Gönüllü site bekçisi Zimmerman, yargılandığı davada cumartesi günü “meşru müdafaa” gerekçesiyle suçsuz bulunmuştu. Bunun üzerine henüz 17’sindeyken öldürülen Martin’in “silahsız ve masum” olduğunu hatırlatan yüz binlerce kişi, protesto için sokaklara döküldü. Gösterilerin en yoğun olduğu kentler San Francisco, Chicago, Denver, Baltimore, Detroit ve New York oldu. Dün sabah da devam edilen gösteriler genellikle barışçıl havada geçti. Ancak Los Angeles’taki gösterilerde protestocularla güvenlik güçleri arasında arbede çıktı. Onlarca kişi gözaltına alındı. New York’ta ise protestocuların bir kısmının Times Square’e yürüdüğü, 42. caddeyi de bir süre için trafiğe kapadıkları görüldü. New York’ta temsili olarak maktulun öldüğü noktayı işaretlemek için çizilen resmin yanına Martin’in öldürüldüğü gün elinde taşıdığı şeker ve içecekten bırakıldı. Göstericilerin bazıları da Martin’in öldürüldüğü gün üzerinde olan kapüşonlu tişörtlerden giydi. “Trayvon Martin için adalet”, “Adalet yoksa barış yok” sloganlarıyla yürüyen kalabalıklara beyaz vatandaşların da eşlik ettiği görüldü.

Öte yandan ABD Adalet Bakanlığı, siyahi genç Trayvon Martin’i öldüren Zimmerman’a karşı, “sivil hakların” ihlaline yönelik federal dava açılıp açılmayacağını değerlendiriyor. Konu üzerinde, deneyimli federal savcıların çalıştığı ifade edilen bakanlık açıklamasında savcıların, davaya ilişkin kanıtların, herhangi bir sivil haklar ihlaline yönelik dava açılmasına uygun olup olmadığını değerlendirdiği bildirildi. ABD’deki Afro-Amerikan sivil haklar kuruluşu National Association for the Advancement of Colored People da eyalet mahkemesinin kararının ardından Adalet Bakanlığı’na, Zimmerman’a karşı “sivil haklar suçlamaları” yöneltmesi çağrısında bulunmuş ve imza kampanyası başlatmıştı. Şubat 2012’de Florida’da yaşanan olayda, Trayvon Martin, babasını ziyaret etmek için gittiği Stanford’daki bir yerleşim yerinde site bekçisi olarak devriye gezen George Zimmerman’la karşılaşmıştı. Zimmerman, hareketlerinin şüpheli olduğu gerekçesiyle bir süre dövüştüğü Martin’i silahıyla yakın mesafeden vurarak öldürmüştü. Dava, ülkede ırkçılık tartışmalarının sembolü haline gelmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.