AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Trump, AB’yi ‘ithal otomobillere gümrük vergisi’ uygulamakla tehdit etti

Amerikan başkanı Trump, Beyaz Saray’ın göçmenlerle ilgili siyasetlerine yönelik yaygın tepkiler ardından, Amerikan sınırlarının güvenliğinin iyileştiğini iddia etti.

Trump, Obama yönetiminin göçmenler ve sınır güvenliğiyle ilgili siyasetlerini de sert cümlelerle eleştirirken kendisine karşı olan medya kuruluşlarının bundan dolayı kendi yönetiminden nefret ettiklerini söyledi.

Göçmen çocukların ebeveynlerinden zorla ayrılmaları ve kafeslerde tutulmaları gibi görüntülerin yayınlanmasının ardından büyüyen tepkiler ardından göçmenlerle ilgili siyasetinde geçici de olsa geri adım atan Trump, göçmenlerle ilgili yeni kararların alınacağına da işaret etti.

Cumhuriyetçiler’in bu hafta bu konuda bir tasarı sunmaları bekleniyor.

Bu arada Birleşmiş Milletler (BM) özel raportörleri de ABD’ye yasa dışı yollarla girerken yakalanan göçmen ailelerden alıkonulan çocukların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BM’nin Göçmenlerin Hakları Özel Raportörü Felipe Gonzalez Morales’in başını çektiği insan hakları uzmanları, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, çarşamba günü bir başkanlık kararnamesi ile ebeveynleri yakalanan göçmen çocukları alıkoyma uygulamasını durdurmasının sorunu çözmediğini vurguladı.

Çocukların alıkonulmasının “cezalandırıcı” olduğunu ve “işkence” anlamına gelebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, “ABD hükümetine, bu çocukların göçmenlik gözaltısından serbest bırakılmaları ve çocukların aileleriyle yeniden birleştirilmeleri çağrısında bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında, çocukların asla alıkonulmaması gerektiğini söyledi.

UNICEF Sözcüsü Christophe Boulierac ise ABD yönetiminin çocukları tek başına veya aileleriyle alıkoymasına kesinlikle karşı olduklarının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.