ArabistanHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Trump: Arabistan’da Darbe Planı Yaptık ve Kendi Adamlarımızı İş Başına Getirdik

Amerikalı tanınmış yazar yayınlanan yeni kitabında, ABD Başkanı Donald Trump’ın Arabistan veliahdının seçilmesindeki rolüne işaret etti.

Amerikalı yazar Michael Woolf, “Trump’ın Beyaz Sarayı’nda Ateş Ve Öfke” kitabında şu ifadelere yer verdi: Arabistan kralının oğlu ve veliahdı Muhammed Bin Selman veliahtlığa seçildiğinde, Trump gurur duyduğunu ifade ederek kendisi ve damadı hakkında şu ifadeleri kullandı: Kendi adamımızı iş başına getirdik.

Woolf tartışma yaratan kitabında ayrıca şu ifadeleri kullandı: Trump dostlarına her zaman şunu söylerdi; damadım Jared Kushner ile birlikte Arabistan’da bir darbe planı hazırladık.

21 Haziran 2017 tarihli yasa gereği, Arabistan kralı Selman Bin Abdulaziz görülmemiş bir adım atarak kardeşlerini saf dışı bırakıp, Savunma Bakanı olan oğlu Muhammed’i veliaht olarak seçti.

Bu karar Trump’ın mayıs ayında ABD tarafından Başkan düzeyinde Arabistan’a ilk olarak gerçekleştirdiği ziyaretin ardından alındı.

Woolf kitabında Trump’a yakın olan kişilerle özellikle de Steve Benne ile yaptığı görüşmelere atıf yaptı. Benne Ağustos ayında Beyaz Saray’dan beklenmedik bir şekilde istifa etmeden önce Trump’ın üst düzey stratejisti idi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.