GenelHaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Trump Demokratları hükümeti kapatmakla tehdit etti

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ABD kongresindeki Demokrat Parti milletvekillerini, hükümetin göçmen karşıtı politikaları çerçevesinde inşa edilmesi planlanan duvar kararını desteklememeleri halinde, hükümeti kapatmakla tehdit etti.

Göçmen meselesinin şansa bırakılmaması gerektiğini belirten Trump, “Mükemmel insanların ülkemize girmesi gerek” ifadelerini kullandı.

Trump hükümeti, Meksika sınırında ülkeye kaçak olarak giriş yapan göçmenleri durdurmak için sınır boyunca bir duvar inşa etmeyi planlıyor. Öte yandan ABD Başkanı Trump’ın göçmen karşıtı politikaları ülke çapında protestolara yol açmıştı.

Trump, geçtiğimiz ay Kongre’de reddedildikten sonra yeniden hazırladıkları göçmenlik yasa değişikliğinin Demokratlar tarafından desteklenmemesi halinde federal hükümeti kapatacağı tehdidinde bulunmuştu.

Trump, Twitter hesabından paylaştığı mesajında Yeşil Kart Piyangosu olarak da bilinen ABD Çeşitlilik Göçmen Vizesi programının, kaçak göçmenlerin yakalandıktan sonra salıverilmesinin artık geride kalması gerektiğini, liyakata dayalı göçmenlik sisteminin işletilmesi gerektiğini savundu.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.